Nowy Rok i karuzela ruszyła

Na wstępie pragniemy Wam wszystkim życzyć udanego Nowego Roku 2024. Wchodzimy w niego z nowymi nadziejami, życzeniami i przede wszystkimi postanowieniami. Niech się one wszystkie spełnią zarówno w życiu zawodowym jak i prywatnym. Teraz jednak przejdźmy do naszej szarej policyjnej rzeczywistości.

O starym Komendancie Głównym Policji zostało już napisane bardzo wiele, zresztą sami postaraliśmy się o krótki tekst na ten temat. Nowym szefem polskich policjantek i policjantów został insp. Marek Boroń. W zasadzie na tym moglibyśmy skończyć. Szkoda, że nowy Komendant Główny Policji od 22 grudnia nie znalazł czasu na poinformowanie opinii publicznej oraz swoich podwładnych i pracowników cywilnych jakie ma plany na najbliższe tygodnie, miesiące, lata. Przepraszamy jedną decyzję Pan Komendant już podjął. Czy Polska Policja i wszyscy obywatele nie zasługują na informację jakie zmiany będzie wprowadzał nowy szef? Jaką ma wizję na usprawnienie działania blisko 100 000 formacji? Co z zapaścią kadrową, która jest w tym momencie największą bolączką? Czekamy cierpliwie na jedną konferencję prasową, skromny briefing. Te informacje nie należą do tych z kategorii tajnych. Mamy nadzieję, że powodem tego milczenia nie jest fakt, że insp. Marek Boroń będzie z nami tylko przez chwilę. Naszej formacji potrzebny jest spokój, reformy i zapewnienie pewnej ciągłości, szczególnie na stanowiskach decyzyjnych.

Cała Polska usłyszała o 20% podwyżkach w sferze budżetowej, w której uwzględnieni zostaną również funkcjonariusze i funkcjonariuszki Policji. Podwyżki naszych uposażeń to jeden z wielu postulatów, które wybrzmiewały w trakcie protestów, czy negocjacji ze stroną rządową. Zapewnienie bezpieczeństwa obywatelom to jedno z podstawowych zadań Rządu RP. Cieszymy się, że nowa koalicja spełni jeden ze swoich punktów wyborczych. Diabeł niestety jak zawsze tkwi w szczegółach. Ostatnie kilkanaście dni pokazało, że nasza klasa polityczna nie zamierza gasić ognia sporu politycznego, którego świadkami wszyscy jesteśmy już od wielu lat. Niestety trzeba się przygotować, że w tym sporze rykoszetem dostaniemy również my. Ostatnie zawirowania z ustawą okołobudżetową, ciągle zmieniające się przepisy dotyczące daty przyznania świadczeń wywołują zaniepokojenie w naszym środowisku. Zarząd Główny spotkał się z przedstawicielami strony rządowej. Przekazaliśmy jako strona społeczna wszystkie nasze uwagi, w tym pakiet gotowych rozwiązań .

Trzymamy rękę na pulsie, jesteśmy aktywni i pilnujemy naszych wspólnych spraw. Jednocześnie apelujemy do Was o spokój w tych najbliższych tygodniach i miesiącach. Przechodziliśmy już wielokrotnie przez żmudne procesy negocjacji, zmiany na stanowiskach decyzyjnych. Problemów jest cała masa i może wreszcie nadszedł czas na nowe otwarcie. Wszyscy widzimy ciemną stronę bylejakości, nadmiernego oszczędzania, okrojenia systemu szkolenia czy wreszcie spadek atrakcyjności zawodu policjanta. Pieniądze są ważne, ale w naszym zawodzie na końcu zawsze liczy się człowiek. Ten wobec, którego podejmujemy interwencje i ten, który tą interwencję ma skutecznie, profesjonalnie wykonać. Często z narażeniem życia. My o tym pamiętamy. Szkoda, że tak często musimy to przypominać rządzącym.

Zespół prasowy ZW NSZZP w Rzeszowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *