Czy czeka nas kolejne zderzenie ze ścianą!?

Słowo normalność w języku polskim oznacza funkcjonowanie zgodnie z normą, życie toczące się według ustalonych, znanych praw i zwyczajów. Dlaczego zatem nie możemy użyć tego słowa przy opisie funkcjonowania Policji!? Instytucji, w której służymy, której poświęcamy najbardziej produktywny etap naszego życia, w której dalej chcemy pracować pod warunkiem, że będzie w niej normalnie…

Nasza formacja ma niezwykle ważne zadanie do wykonania- zapewnienie bezpieczeństwa obywatelom. Ostatnie trzy lata pokazały, że oprócz swoich ustawowych zadań, jesteśmy w stanie profesjonalnie i sprawnie uzupełniać pozostałe formacje mundurowe w naszym kraju w sytuacjach kryzysowych. Teraz to właśnie Polska Policja znajduje się w sytuacji kryzysowej a na horyzoncie nie widać żadnej pomocy.

1 czerwca 2023 roku poziom wakatów sięgnął 12 698. O tyle mniej funkcjonariuszek i funkcjonariuszy codziennie służy w Polskiej Policji. Tyle osób mogłoby szybciej załatwić interwencję, legitymowanie, przesłuchanie świadka, wykonać przeszukanie, oględziny, po prostu służyć obywatelom tego kraju. Z każdym kolejnym miesiącem zauważamy coraz bardziej brak tych koleżanek i kolegów. Poziom frustracji w poszczególnych województwach, powiatach, komendach, komisariatach i posterunkach, rośnie i zbliża się niebezpiecznie do poziomu, który może zagrozić bezpieczeństwu Polski. Co robią ludzie decydujący o tym właśnie bezpieczeństwie? Milczą.

To wyczekiwanie jest dla nas przykre wręcz upokarzające. O ryzyku zapaści w naszej formacji NSZZP informuje już od kilku lat. Tylko część postulatów została zrealizowana. Strona rządowa zwracała uwagę na dyscyplinę finansów publicznych. Jako świadomy i odpowiedzialny partner braliśmy te argumenty zawsze pod uwagę. Podkreślaliśmy jednak, że moment kiedy powiemy sprawdzam przyjdzie i wówczas nie będzie już czasu na przesuwanie tego problemu. Ten moment chyba powoli się zbliża.

Wszyscy widzimy, że nadchodzi kolejna fala odejść z Policji. Tym razem nie będzie dotyczyła funkcjonariuszek i funkcjonariuszy ze stażem >25 lat. Teraz odejdą Ci z przedziału 15-24, kluczowi najbardziej doświadczeni i produktywni ludzie, których każda inna firma starałaby się zatrzymać w pracy. Czy chodzi tylko o pieniądze? Tak są one kluczowe, ale dzisiaj chodzi również o atmosferę w pracy, a ta robi się coraz gorsza i każdy z nas to zauważa. To nie prawda, że wszyscy Ci ludzie chcą odchodzić. Prawdą jest natomiast, że są zmuszeni bo nie widzą szans na zmianę.

Złożyliśmy jako NSZZP na ręce rządzących kompleksowy program naprawczy pt. “Pakiet dla Policji 2023”. Wczoraj ZG zdecydował o wystosowaniu swoistego ultimatum, którego termin mija 15 lipca. To nie jest normalne, że co roku musimy walczyć właśnie o normalność.

Krytyczni wobec rządowych propozycji. Gotowi na protest.

Biuro prasowe ZW NSZZP w Rzeszowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *