Pakiet dla Policji 2023- uregulujmy kwestię zwrotu kosztów dojazdu

Świadomi trudnej sytuacji w jakiej znalazła się nasza formacja staramy się rozwiązywać nie tylko bieżące problemy, ale wskazywać gotowe systemowe rozwiązania, które w naszej ocenie wpłyną pozytywnie na funkcjonowanie Polskiej Policji. Taki gotowy zbiór przygotowany przez Zarząd Główny NSZZ Policjantów nosi nazwę “Pakiet dla Policji 2023”. Postaramy się w kilku najbliższych tygodniach przygotować streszczenia wraz z infografikami, które przybliżą Wam drogie koleżanki i koledzy postulaty zawarte w tym pakiecie.

Sam pakiet znajduje się na stronie głównej NSZZP i zawiera rozwiązania, które w naszej ocenie realnie wpłyną na trudną sytuację w jakiej znalazła się nasza instytucja. Dla sporej części policjantów problem, który dzisiaj poruszymy powoduje spore trudności. Pełnienie służby poza miejscem zamieszkania jest normą w naszej instytucji i niesie za sobą ponoszenie sporych kosztów. Rekompensatą za to powinien być zwrot kosztów dojazdu, ale czy jest nim w rzeczywistości?!

Policjantowi, który zajmuje lokal mieszkalny w miejscowości pobliskiej miejsca pełnienia służby, przysługuje zwrot kosztów dojazdu do miejsca pełnienia służby w wysokości ceny biletów za przejazd koleją lub autobusem (art. 93 ust. 1 u.o.p.).

Definicję miejscowości pobliskiej zawiera art. 88 ust. 4 u.o.p. i jest nią miejscowość, z której czas dojazdu do miejsca pełnienia służby i z powrotem środkami publicznego transportu zbiorowego, zgodnie z rozkładem jazdy, łącznie z przesiadkami, nie przekracza w obie strony dwóch godzin, licząc od stacji (przystanku) położonej najbliżej miejsca zamieszkania do stacji (przystanku) położonej najbliżej miejsca pełnienia służby bez uwzględnienia czasu dojazdu do i od stacji (przystanku) w obrębie miejscowości, z której policjant dojeżdża, oraz miejscowości, w której wykonuje obowiązki służbowe.

Służba pełniona przez zdecydowaną większość policjantów cechuje się dużą zmiennością, wobec czego niewielu dojeżdżających policjantów może skorzystać z publicznego środka transportu. Inną przeszkodą jest dostępność tych środków, co w rezultacie powoduje, że korzystając z własnego transportu policjanci ponoszą znacznie większe koszty niż zwrot, jaki otrzymają na podstawie ustawy. Jeszcze inny problem tkwi w samej definicji, która powoduje, że miejscowości odleglejsze spełniają definicję miejscowości pobliskiej, a bliższe już nie. O funkcjonowaniu tego paradoksu decyduje dostępność i rodzaj
publicznych linii komunikacyjnych.

Sytuację tę można poprawić poprzez zmianę istniejącej definicji, uzależniając pojęcie miejscowości pobliskiej od odległości wyrażonej w kilometrach i za każdy kilometr ustalić zryczałtowaną stawkę zwrotu kosztów dojazdu. Ryczałt kilometrowy powinien być automatycznie waloryzowany, więc może on stanowić pochodną ryczałtu w ramach krajowej podróży służbowej z wykorzystaniem pojazdu prywatnego.

Wysokość tych stawek określa w drodze rozporządzenia Minister Rodziny i Polityki Społeczne, więc Minister Spraw Wewnętrznych nie musiałby pilnować waloryzacji. Postulat ten był już wielokrotnie podnoszony i dyskutowany w ramach służbowo-związkowych zespołów. Przedstawiciele kadry kierowniczej sugerowali, by za miejscowość pobliską uznać tę miejscowość, która od miejsca pełnienia służby leży w odległości nieprzekraczającej 100 km.

Zespół prasowy ZW NSZZ Policjantów w Rzeszowie

zdjęcie GDDiK

9 komentarzy do “Pakiet dla Policji 2023- uregulujmy kwestię zwrotu kosztów dojazdu

 1. Generał Twardowski Odpowiedz

  Teraz wszystko będą próbować zrobić żeby poprawić morale w policji. Bo ona już prawie nie istnieje. Powinni ta instytucję oddać w prywatne ręce

 2. Sam Odpowiedz

  Dojazd do jednostki PSP pochłania mi rocznie około 5tys.zł na paliwo a do tego jeszcze trzeba doliczyć koszty eksploatacji pojazdu.

 3. Anonim Odpowiedz

  Związek miał wiele lat, by proponować i forsować zmiany. Szkoda tych ostatnich 8 lat. Upolityczniono Policje , a Związek jakoś specjalnie nie protestował. Rozbito Związek, tworząc alternatywny w ramach “Solidarności “. Mam znajomych w Policji i wiem, że policjanci z np. z 20. letnim stażem, pracowici z sukcesami nie mogą liczyć specjalnie na jakieś chociażby resortowe odznaczenie. Oczywiście na tzw. “Górze” potrafią w ciągu 2 do 3 lat awansować np. z nadkomisarza na poginsp. i mł. insp. To deprecjonowanie stopni. Zresztą w wojsku jest podobnie. Krew mnie zalewa gdy widzę, jak człowiek w stopniu gen. brygady lata po Pl. Piłsudskiego i podprowadza do trybuny honorowej gości. Obecnie sytuacja w Policji jest podobna pod wieloma względami do tej z wczesnych lat 90. ub. wieku.
  Najdziwniejsze w tym wszystkim jest to, że z roku na rok w ostatnim czasie przestępczość spadała, a wykrywalność rosła…..
  W niektórych jednostkach na Śląsku wakaty osiągnęły 20 % i więcej. Jednostka o etacie 160 przy takich wakatach nie może w miarę normalnie funkcjonować. Można by było wiele pisać na ten temat.
  Pozdrawiam,
  Insp. Policji w stanie spoczynku od 19 lat

 4. Anonim Odpowiedz

  A co z funkcjonariuszami którym zdarza się dojeżdżać 100km+ ? Może warto pomyśleć i o takich osobach?

 5. Darek Odpowiedz

  Ja codziennie dojeżdżam 25 km do pracy i nikt mi nie zwraca kosztów. Kiedy w tym kraju skończy się podział na równych i równiejszych?

 6. Sly Odpowiedz

  Ważniejsze jak dojazd jest chyba czas służby łącznie z dojazdem. 8 godz służby i 1.5 dojazdu to już prawie 10, niech się przedłuży (jak to często bywa) i zostaje 5 na spanie (by Policjanci mają też rodziny).

 7. Anonim Odpowiedz

  A co. Z tymi funkcjonariuszami którzy mają więcej niż 100 km i nic nie dostają żadnych zwrotów za dojazdy. Są też i tacy którzy z konieczności wynajmują pokój i jadą tylko na weekend i też nie mają dofinansowania bo nie są w służbie stałej. Dlatego w związku z tym jeszcze więcej osób zrezygnuje ze służby bo obecne uposażenia jest zbyt niskie

  • admin Autor wpisuOdpowiedz

   Dziękujemy za wpis. Nasza inicjatywa zmierza właśnie w kierunku “normalizacji” i aktualizacji przepisów do rzeczywistości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *