Pakiet dla Policji 2023-stwórzmy atrakcyjne świadczenie mieszkaniowe

Świadomi trudnej sytuacji w jakiej znalazła się nasza formacja staramy się rozwiązywać nie tylko bieżące problemy, ale wskazywać gotowe systemowe rozwiązania, które w naszej ocenie wpłyną pozytywnie na funkcjonowanie Polskiej Policji. Taki gotowy zbiór przygotowany przez Zarząd Główny NSZZ Policjantów nosi nazwę “Pakiet dla Policji 2023”. Postaramy się w kilku najbliższych tygodniach przygotować streszczenia wraz z infografikami, które przybliżą Wam drogie koleżanki i koledzy postulaty zawarte w tym pakiecie.

Sam pakiet znajduje się na stronie głównej NSZZP i zawiera rozwiązania, które w naszej ocenie realnie wpłyną na trudną sytuację w jakiej znalazła się nasza instytucja. W dniu dzisiejszym przyjrzymy się kolejnym aspekcie naszej służby, który w naszej opinii kwalifikuje się do zmiany. Świadczenia mieszkaniowe to jeden z elementów, które podnoszą atrakcyjność służby w Wojsku Polskim. W naszym kraju brak własnego mieszkania wciąż jest problemem wielu młodych ludzi. Wysokie koszty kredytu hipotecznego skutecznie uniemożliwiają milionom Polaków posiadanie własnej nieruchomości. Ministerstwo Obrony Narodowej ma odpowiednie narzędzie i skrzętnie z nich korzysta również przy akcjach promujących wstąpienie w szeregi armii. Współczynnik w zależności od garnizonu kształtuje się w przedziale od 1,5 do 5,0. Tak więc świadczenie mieszkaniowe wynosi odpowiednio od 450 do 1500 zł. Można?

NSZZ Policjantów tocząc swą wieloletnią batalię o dostosowanie przepisów mieszkaniowych do praw rynku, czyli przede wszystkim do tego, by z przysługującego prawa do lokalu mieszkalnego dało się zrobić praktyczny użytek, z zazdrością patrzył na rozwiązania, z których korzystają żołnierze zawodowi.

W przypływie szczerości przedstawiciele naszego resortu niejednokrotnie dzielili się opinią, że prędzej żołnierze stracą swoje uprawnienia niż my, policjanci dorównamy do nich. Lata mijały a dystans między Armią i Policją się nie zmieniał.

W tym tak zwanym międzyczasie okazało się jednak, że to, co dla policjantów wydaje się nieosiągalne, stało się możliwe dla jednej z formacji podległych MSWiA – dla funkcjonariuszy SOP. W procesie przekształcenia Biura Ochrony Rządu w Służbę Ochrony Państwa, Minister zdecydował, że oprócz zmiany szyldu funkcjonariusze SOP zyskają znacznie większe niż dotychczas świadczenia mieszkaniowe. Nie są one co prawda tak duże, jak w Wojsku Polskim, ale policyjne świadczenia przewyższają w stopniu znaczącym.

U podstaw decyzji o polepszeniu uprawnień mieszkaniowych dla funkcjonariuszy SOP legła trudna sytuacja kadrowa. Sytuacja kadrowa z jaką Policja zmaga się obecnie również nie napawa optymizmem, a uprawnienia mieszkaniowe stanowią na tyle silny motywator, że warto po niego sięgnąć, by podnieść atrakcyjność służby w Policji i dzięki temu zmniejszyć liczbę wakatów.

To nie jest oczywiście ten z postulatów, który można załatwić jednym rozporządzeniem. Wymaga do starannej analizy, zapewnienia długoletniego finansowania i zmiany filozofii myślenia. Z tym ostatnim będzie największy problem. W naszej opinii skoro w innych instytucjach stojących na straży bezpieczeństwa udało się to pozytywnie załatwić to nic nie stoi na przeszkodzie, żeby podobny system zaimplementować w Policji.

Zespół prasowy ZW NSZZ Policjantów w Rzeszowie.

Foto. Miasto Kalisz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *