Świadomi trudnej sytuacji w jakiej znalazła się nasza formacja staramy się rozwiązywać nie tylko bieżące problemy, ale wskazywać gotowe systemowe rozwiązania, które w naszej ocenie wpłyną pozytywnie na funkcjonowanie Polskiej Policji. Taki gotowy zbiór przygotowany przez Zarząd Główny NSZZ Policjantów nosi nazwę “Pakiet dla Policji 2023”. Postaramy się w kilku najbliższych tygodniach przygotować streszczenia wraz z infografikami, które przybliżą Wam drogie koleżanki i koledzy postulaty zawarte w tym pakiecie.
Sam pakiet znajduje się na stronie głównej NSZZP i zawiera rozwiązania, które w naszej ocenie realnie wpłyną na trudną sytuację w jakiej znalazła się nasza instytucja. W Polskiej Policji od lat mówi się o odzyskaniu prestiżu i powagi. Jednym z ważnych elementów budowania pozytywnych więzi w naszej ponad 100 000 formacji jest wyróżnianie tych najskuteczniejszych, najodważniejszych, najlepszych. Niestety od lat polityka nadawania medali i odznaczeń jest efemerydą, która nie działa motywująco. Czas na zmiany w tym zakresie.
Medale państwowe czy też odznaczenia resortowe należą do tej kategorii wyrażania uznania za szczególne osiągnięcia w służbie, po którą w odczuciu NSZZ Policjantów sięga się w zbyt małej skali. Związek uważa, że z okazji Święta Policji i Narodowego Święta Niepodległości medalami i odznaczeniami można uhonorować znacznie większą liczbę policjantów niż to miało miejsce dotychczas, bez obawy, że ta forma motywowania utraci swoją wyjątkowość, a co za tym idzie – prestiż.
Średnioroczna liczba wyróżnianych policjantów zamyka się bowiem w przedziale do 2%. Zatem nawet podwojenie tej liczby nie wpłynęłoby ujemnie na prestiż tych wyróżnień. NSZZ Policjantów zdaje sobie sprawę, że Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji nie ma formalnego wpływu np. na liczbę Medali za Długoletnią Służbę, bo nadawany jest on przez Prezydenta RP. W tego typu przypadkach swój postulat ogranicza więc do uzyskania wsparcia ze strony Ministra.
Zespół prasowy ZW NSZZ Policjantów
foto Śląska Policja
I to samo jest w Wojsku polskim !!!!!!!!
Żołnierze, w większości odchodzący z armii ( w szczególności szeregowi) również nie posiadają takich wyróżnień jak np. Medal za długoletnią służbę czy w służbie ojczyzny, pomimo tego, że zmniejszono lata, po których można je przyznawać.
Ale widzę, że wszędzie jest tak samo.
Otóż to