Policjant nabywa uposażenie wraz z mianowaniem na stanowisko służbowe. W tym momencie trwa żywa debata ile ono powinno wynosić dla nowo przyjętych funkcjonariuszek i funkcjonariuszy. Podniesienie o 1000 złotych pierwszej pensji jest ciekawym pomysłem jeżeli nie doprowadzi w konsekwencji do spłaszczenia siatki płac, która w naszej instytucji i tak już jest płaska jak Nizina Węgierska. Ratunkiem jest przemodelowanie filozofii w podnoszeniu dodatków służbowych.
Kwestia naszych uposażeń została uregulowana w obszernym 9 rozdziale Ustawy o Policji. W artykule 99 czytamy:
Policjantom, z wyjątkiem odbywających służbę kandydacką, za należyte wykonywanie obowiązków służbowych przysługuje dodatek służbowy w wysokości miesięcznej do 50% otrzymywanego uposażenia zasadniczego i dodatku za stopień.
- Jaka jest wysokość przyznanych dodatków służbowych na poszczególnych grupach zaszeregowania na dzień …………….. roku z uwzględnieniem najniższej, najwyższej oraz średniej kwoty z rozdziałem na poszczególne wydziały i pozostałe jednostki podległe ………………………..?
- Jaki procent, w stosunku do podstawy wymiaru stanowiącej sumę należnego policjantowi uposażenia zasadniczego oraz dodatku za stopień, stanowią dodatki służbowe na dzień ………………….. roku z rozdziałem na poszczególne wydziały i pozostałe jednostki podległe ……………………….?
Odpowiedź na pierwsze jest ważna, ale kluczowa jest ta druga kwestia- jaki procent stanowią nasze dodatki służbowe?
Wysokość przyznawanego dodatku służbowego powinna być uzależniona od oceny wyników uzyskiwanych w służbie, ze szczególnym uwzględnieniem charakteru i zakresu wykonywanych zadań oraz rodzaju i poziomu posiadanych kwalifikacji zawodowych.
W samych przepisach znajdziemy podstawy kształtowania naszych dodatków służbowych- analogicznie z dodatkami funkcyjnymi. W cytowanym fragmencie znalazły się zapisy dające jasne wskazówki komu i dlaczego można podnieść dodatek, a górną granicą jest mityczne i nieosiągalne dla większości 50%. Skąd u nas ta pewność. Od części komend w garnizonie podkarpackim otrzymaliśmy już odpowiedzi na w/w pytania i dodatki w nich nie przekroczyły nawet 10%! Osoby zaszeregowane na 9 grupie w wydziale pełnią rolę eksperta nie tylko z nazwy. Są to zazwyczaj najbardziej doświadczone funkcjonariuszki i funkcjonariusze, którzy biorą na siebie najcięższy kaliber spraw. Niejednokrotnie pełnią również rolę doradczą, szkolą nowo przyjętych do wydziałów policjantów. Ich rola jako liderów, wzorów do naśladowania jest nie do przecenienia. Jeżeli dołożymy jeszcze odpowiedni staż pracy, często przekraczający 20 lat to dodatek służbowy sięgający raptem 10% jest najlepszym adwokatem dla podjętej przez nas walki o progresywne dodatki!
Zespół prasowy ZW NSZZ Policjantów w Rzeszowie