84. rocznica Zbrodni Katyńskiej

Dzisiaj obchodzimy 84. rocznicę Drugiej Masowej Deportacji Polaków na Sybir i do Kazachstanu ponadto w  Rzeszowie odbyły się wojewódzkie obchody połączone z Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Na zaproszenie prezesa rzeszowskiego oddziału Związku Sybiraków Józefa Sieńko w uroczystościach wzięli udział członkowie Zarządu Wojewódzkiego Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów w Rzeszowie przewodniczący Krzysztof Filip i wiceprzewodniczący Tomasz Woś.

13 kwietnia obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej – święto państwowe uchwalone przez Sejm w 2007 roku dla uczczenia wszystkich zamordowanych przez NKWD. W 84. rocznicę tego tragicznego wydarzenia dolnośląscy policjanci oddali hołd ofiarom, wśród których znalazło się między innymi ponad 8100 funkcjonariuszy Policji Państwowej. Poprzez te symboliczne gesty Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów  w imieniu swoim i wszystkich członków podkarpackiego garnizonu oddał hołd tym, którzy zginęli, chroniąc życie i zdrowie obywateli. Dając tym samym wyraz pamięci i zarazem wdzięczności dla funkcjonariuszy Policji Państwowej broniących bezpieczeństwa obywateli i porządku publicznego kosztem największej możliwej ofiary – własnego życia. Podczas uroczystości biskup Jan Wątroba poświęcił replikę sztandaru rzeszowskiego oddziału Związku Sybiraków.

Wiosną 1940 r., wykonując uchwałę Biura Politycznego KC WKP(b) z 5 marca 1940 r., sowiecka policja polityczna – NKWD – wymordowała blisko 22 tys. obywateli Rzeczypospolitej. Było wśród nich 14,5 tys. jeńców wojennych – oficerów i policjantów – z obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie oraz 7,3 tys. więźniów aresztowanych w okupowanej przez Związek Sowiecki wschodniej części Polski.

Związek Sowiecki, będący sprawcą zbrodni, przez kilkadziesiąt lat używał wszystkich możliwych sposobów, aby prawda o niej nie dotarła do opinii publicznej. Nie wystarczyło tych ludzi zabić, trzeba było zniszczyć wszystkie ślady po nich.

Naszą powinnością, w stosunku do tysięcy kolegów, których życie w tak okrutny sposób zgasło z ręki sowieckiego oprawcy, jest kultywowanie pamięci i przypominanie w każdą rocznicę o ich poświęceniu. Już od wielu lat uczestniczymy w tych uroczystościach i staramy się zachęcać kolejne pokolenia podkarpackich policjantów do kultywowania pamięci o bohaterstwie naszych przedwojennych kolegów- podsumowuje Krzysztof Filip, przewodniczący Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Policjantów w Rzeszowie.

Zespół Prasowy ZW NSZZ Policjantów w Rzeszowie.

fot. A.Radochońska

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *