Wywalczona przez związki zawodowe podwyżka nie wpłynęła na wzrost liczby chętnych do wstąpienia w policyjne szeregi.

ilustracja

Wywalczona przez związki zawodowe podwyżka nie miała wpływu na wzrost liczby chętnych do wstąpienia w policyjne szeregi. Co więcej, zainteresowanie służbą w policji spada. W opolskim garnizonie jest mniejsze niż w ubiegłym roku – informuje Gazeta Wyborcza w Opolu.

Gazeta podkreśla, że wywalczone w wyniku protestu w 2018 roku dwie podwyżki (w tym roku 655 zł brutto, w 2020 r. 500 zł brutto) oraz likwidacja zapisu o przejściu na emeryturę w wieku 55 lat i wprowadzenie płatnych nadgodzin, nie przyniosły spodziewanych skutków. Co prawda w tym roku mniej policjantów w opolskim garnizonie odeszło na emeryturę, ale większego zainteresowania służbą nie widać. Wręcz przeciwnie. Jest mniejsze niż w zeszłym roku.

Z danych przekazanych przez Komendę Wojewódzką Policji w Opolu wynika, że w pierwszej połowie 2018 r. chętnych do wstąpienia w policyjne szeregi było 230, proces rekrutacji przeszły 43 osoby. W tym roku do końca czerwca podania złożyło 200 osób, zakwalifikowało się 57.

Opolska policja prowadzi kampanię informacyjną „Dołącz do nas”, teraz kierownictwo opolskiej policji potencjalnym kandydatom poszło na rękę – dokumenty o przyjęcie do służby można składać u dyżurnego w każdej komendzie powiatowej policji. I to przez 24 godziny na dobę. Akcję tę skomentował Benedykt Nowak, przewodniczący Zarządu Wojewódzkiego Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów w Opolu.
Benedykt Nowak

– Czy ktoś, kto myśli serio o służbie, będzie składał dokumenty o 3 w nocy? Chyba że chodzi o to, żeby się nie rozmyślił – uśmiecha się Benedykt Nowak. – Jesteśmy przerażeni skalą odejść i liczbą wakatów. Służba w policji nie jest atrakcyjna dla młodych ludzi – podkreśla.

Benedykt Nowak zaznacza, że związki zawodowe wywalczyły dla nowo przyjętych policjantów podwyżkę z 2400 zł na rękę do 3200, ale oczekują kolejnych kroków, które sprawią, że zawód policjanta stanie się atrakcyjniejszy. – Etosem nie da się zapłacić w sklepie – mówi.

– Oczekujemy zapowiadanej na przyszły rok podwyżki (w wysokości 500 zł brutto – przyp. red.), a także tego, by policjantom naliczano do emerytury lata pracy „w cywilu” – wylicza Nowak.

W ubiegłym roku szeregi opolskiej policji opuściło 140 osób.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *