W Komendzie Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie odbyło się wyjątkowe spotkanie członków Rzeszowskiego Oddziału Ogólnopolskiego Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939 r.”. To wydarzenie, upamiętniające funkcjonariuszy Policji Państwowej zamordowanych podczas II wojny światowej, zgromadziło liczne grono gości, wśród których nie mogło zabraknąć przedstawicieli Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Policjantów w Rzeszowie.
Z ramienia naszego związku w uroczystości uczestniczył kom. Krzysztof Filip, Przewodniczący Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Policjantów. Spotkanie stało się okazją do wyrażenia szacunku wobec tych, którzy pielęgnują pamięć o ofiarach zbrodni katyńskiej, a także podziękowania za dotychczasowe działania na rzecz upowszechniania prawdy o losach policjantów II RP.
Szczególnie ważnym momentem było podsumowanie wieloletniej działalności Przewodniczącego Oddziału Rzeszowskiego Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939 r.” Adama Matuszka, który przekazał swoje obowiązki wiceprzewodniczącemu, kom. Pawłowi Kubrakowi. Kom. Krzysztof Filip wyraził wdzięczność za dotychczasową współpracę oraz zaangażowanie w zachowanie pamięci historycznej.
„W imieniu Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Policjantów Województwa Podkarpackiego pragnę serdecznie podziękować Panu Adamowi Matuszkowi za wieloletnią, niezwykle cenną współpracę oraz za nieustające zaangażowanie w kultywowanie pamięci o naszych poprzednikach z Policji Państwowej II RP. Dzięki Państwa pracy historia nie ulega zapomnieniu, a prawda o losach polskich policjantów, ofiar Zbrodni Katyńskiej, jest przekazywana kolejnym pokoleniom. Zapewniam o naszym wsparciu i gotowości do dalszego wspólnego działania” – powiedział kom. Krzysztof Filip.
W trakcie spotkania Komendant Wojewódzki Policji w Rzeszowie, insp. Andrzej Patrzałek, także podziękował Adamowi Matuszkowi za długoletnią współpracę, podkreślając jego wyjątkowy wkład w budowanie mostów między przeszłością a teraźniejszością.
Wyjątkowym akcentem wydarzenia było wręczenie pamiątkowych medali Związku Sybiraków dla insp. Andrzeja Patrzałka, kom. Łukasza Gliwy oraz Adama Matuszka przez Prezesa Zarządu Oddziału Związku Sybiraków w Rzeszowie, Józefa Sieńko.
Spotkanie swoją obecnością uświetnili także uczniowie Liceum Ogólnokształcącego w Tyczynie, laureaci ogólnopolskiego konkursu „Miednoje – pamięć nie dała się zgładzić”, którzy zaprezentowali wzruszający program artystyczny ku czci funkcjonariuszy Policji Państwowej spoczywających na Polskim Cmentarzu Wojennym w Miednoje.
Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów w Rzeszowie składa podziękowania wszystkim osobom i instytucjom, które angażują się w upamiętnianie ofiar zbrodni katyńskiej i propagowanie prawdy historycznej. Jesteśmy dumni, że możemy współtworzyć i wspierać inicjatywy budujące tożsamość historyczną środowiska policyjnego oraz całego społeczeństwa.
Biuro prasowe ZW NSZZ Policjantów w Rzeszowie.