Jak policja zatrzyma doświadczonych funkcjonariuszy?

26 października 2021, 11:47
policja, fot. podkapracka policja
Fot. Podkarpacka Policja

Policja w ostatnich latach dość otwarcie mówi o tym, że trzeba przekonywać funkcjonariuszy posiadających uprawnienia emerytalne do pozostania w służbie. By zachęcić doświadczonych mundurowych do porzucenia emerytalnych planów wprowadzono nawet specjalny dodatek motywacyjny. Jak wynika jednak z danych, które z Komendy Głównej Policji otrzymali związkowcy z NSZZ Policjantów, na przestrzeni ostatnich lat rośnie nie tylko liczba funkcjonariuszy odchodzących na emeryturę po 25 latach służby, ale także tych między 15. a 25. rokiem w formacji. Czy policji uda się zatrzymać ten trend?

Choć dziś, w porównaniu z ubiegłym rokiem, kiedy w policji liczba wolnych etatów wynosiła przeszło 7 tys., poziom wakatów nie jest tak wysoki, to związkowcy biją na alarm. Z danych jakie przytaczają wynika bowiem, że na przestrzeni ostatnich 3 lat (2018-2020) ze służby odchodzi coraz więcej doświadczonych funkcjonariuszy. Trend ten najwyraźniej widać w grupie mundurowych ze stażem powyżej 25 lat służby, jednak w stosunku do nich, MSWiA podjęło już działania, dzięki którym odejść ze służby ma być mniej. Jak przekonywał jeszcze w maju w rozmowie z InfoSecurity24.pl wiceszef MSWiA Maciej Wąsik, mimo że z uwagi na pandemię Covid-19 trudno porównać dane z rokiem ubiegłym, w policji widać "znaczący spadek odejść na emeryturę". Z informacji jakie przekazał minister wynika, że w pierwszych 5 miesiącach funkcjonowania dodatku, zanotowano spadek odejść o 35 proc. Minister przypomniał jednak, że "właśnie teraz, 25 lat służby osiągają ci ludzie, którzy do policji przyjmowali się w dużych naborach w połowie lat 90-tych", a co za tym idzie - jego zdaniem - "ten spadek odejść więc de facto jest dużo większy". 

Pozytywnie o tzw. dodatku przedemerytalnym wypowiadają się też związkowcy. "Zapewne gdyby nie wprowadzono w życie świadczenia motywacyjnego dla funkcjonariuszy, którzy mają więcej niż 25 lat służby, to wakat który na dzień 1 października br. wynosi 4259, mógłby wynosić z dużym prawdopodobieństwem nie mniej niż 6500" – piszą mundurowi z NSZZ Policjantów woj. wielkopolskiego. Z informacji przekazanych przez KGP wynika, że zgodnie ze stanem na 1 lipca, świadczenie motywacyjne pobierało, łącznie ponad 9 tys. funkcjonariuszy (w kwocie 1500 zł brutto - 4996 mundurowych, w kwocie 2500 zł brutto - 4109 mundurowych).

Pojawia się jednak pytanie, co z mundurowymi, którzy pobierać specjalnego dodatku jeszcze nie mogą, a już posiadają emerytalne uprawnienia? Liczba odejść ze służby, w latach 2018 – 2020, funkcjonariuszy pomiędzy 15. a 25. rokiem służby pokazuje, że kwestią tą formacja będzie musiała zająć się dość pilnie. Biorąc pod uwagę tylko ten przedział, w roku 2018 z policji odeszło 1627 policjantów, w 2019 roku było ich 1769, a w 2020 roku już 2231.

W zestawieniu z faktem, że w 2020 roku ze służby w Policji odeszło ogółem 5234 osób, to liczba odejść funkcjonariuszy ze stażem pomiędzy 15 a 25 lat służby stanowi prawie 43 proc.

NSZZ Policjantów woj. Wielkopolskiego, 19.10.2021 r. 

Jak podkreślają związkowcy, "jest to największa grupa doświadczonych i perspektywicznych funkcjonariuszy, których należało zatrzymać w służbie, ale tak się nie zadziało, bo brak było rozwiązań motywujących do dłuższej służby". Część decyzji o odejściu ze służby, co przyznają mundurowi, mogła być podyktowana "sprawami osobistymi lub wypaleniem zawodowym", jednak ich zdaniem inni "nie zdecydowali się pozostać w służbie bo nie widzieli dla siebie perspektyw dalszego rozwoju zawodowego, w tym poprawy statusu materialnego". Dodają też, że "nad tymi danymi nie można przejść obok, nie zauważając, że mamy poważny problem i żadne zaklęcia w tym przypadku nie pomogą".

Co w takim razie może pomóc w rozwiązaniu problemu? Przekonanie mundurowych, którzy nabyli uprawnienia emerytalne po 15 latach służby do pozostania w formacji, o czym otwarcie mówią związkowcy, "będzie nie lada wyzwaniem". Ich zdaniem potrzebne są pilne propozycje "dodatku progresywnego lub innego alternatywnego rozwiązania". Zdają sobie też sprawę, że "będzie to niezmiernie trudne", choć z drugiej strony podkreślają, że "wydaje się konieczne i możliwe".

Co na to MSWiA? Trudno dziś odpowiedzieć na to pytanie, choć jeszcze w maju w rozmowie z InfoSecurity24.pl wiceszef resortu spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik mówił, że "progresywny dodatek w służbach mundurowych – w postaci wysługi lat – już funkcjonuje". "Może on wynieść do 35 proc. uposażenia i rośnie z każdym rokiem służby" – podkreślał. Dopytywany o to, czy ministerstwo rozważa np. wprowadzenie sukcesywnie wzrastającego dodatku służbowego, mówił, że na sprawę patrzeć trzeba racjonalnie. "Jesteśmy trochę jak krawiec, który ma określony materiał i musi z niego coś uszyć" – przekonywał Wąsik. "Uszyjemy tyle, ile mamy materiału. Ja naprawdę chciałbym podwoić budżet policji, ale na razie jest to niemożliwe" – mówił. To jednak wypowiedź z maja. Od tego czasu w relacjach na linii mundurowi-rząd sporo się zmieniło: oddolna inicjatywa protestacyjna w służbach podległych MSWiA, negocjacje ze związkami zawodowymi i podpisanie porozumienia, w którym zagwarantowano m.in. przyszłoroczne podwyżki i dalsze prace nad wzrostem uposażeń. Te odbywać miały się w ramach specjalnie powołanego zespołu. Przedstawiciele funkcjonariuszy, KGP i MSWiA mieli zająć się, jak mówił na dzień przed podpisaniem porozumienia w rozmowie z InfoSecurity24.pl Rafał Jankowski, przewodniczący NSZZ Policjantów, stażowym dodatkiem progresywnym lub rosnącą, do wyższego niż dotychczas poziomu, wysługą lat. Jak tłumaczył Jankowski, związkowcom chodzi o to, by "stażowe" mogło wynosić do 56 proc. "Nie chcemy takich doraźnych działań" – mówił i podkreślał, że zamiarem jest wypracowanie rozwiązań systemowych, "tak żebyśmy już nie wracali nigdy do tej rozmowy".

Dlatego zespół MSWiA, o którym mowa w Porozumieniu z dnia 24 września br. powinien niezwłocznie podjąć prace, aby wypracować rozwiązanie, które pozwoli na zahamowanie odejść bardzo doświadczonych funkcjonariuszy w najbliższych latach.

NSZZ Policjantów woj. Wielkopolskiego, 19.10.2021 r.

Czy w najbliższym czasie uda się wypracować kompleksowe rozwiązania, które przekonają policjantów rozważających odejście z formacji do zmiany decyzji? Jak podkreślają mundurowi, "czasu jest mało, bo zbliża się okres, kiedy ze służby odchodzi najwięcej funkcjonariuszy (I kwartał każdego roku)". Jeśli policja zamierza podjąć próbę przekonania potencjalnych emerytów, musi mieć w ręku silne argumenty, w tym te finansowe. Nie od dziś wiadomo, że pieniądze są w stanie rozwiązać wiele problemów, jednak ich brak wiele z nich zaognia i utrudnia dojście do porozumienia. Pytanie jak będzie tym razem?

Reklama
Reklama

KomentarzeLiczba komentarzy: 121
PL
wtorek, 26 października 2021, 22:46

Zobaczymy co zaproponujecie w styczniu 22 przy awansach z 5 na 6 grupę, zobaczymy wtedy jak bardzo chcecie zatrzymać w służbie starych pracowników, zobaczymy jaka będzie ta opisywana motywacja i determinacja do wydłużenia służby przez wyższych stażem, to naprawdę dla wielu z nas będzie test na to tutaj wypisujecie

Emeryt
wtorek, 26 października 2021, 22:31

Odnośnie odejść ze służby doświadczonych policjantów niech związki, powiedzą prawde jak było, liczyła się data wstąpienia do służby, zaczynałes służbę w mielicji to nic nie znaczyłes w tym środowisku, brak awansów bo zła data przyjecia, kierowniczego stanowiska nie mogłeś zajmować, a jak miałeś stanowisko to byłeś z niego odwołany, i tak zaczęła się fala przechodzenia na emeryturę , za ten stan rzeczy ktoś powinien ponieść odpowiedzialność.

Marek
wtorek, 26 października 2021, 22:31

Przecież to dziadkowe to żaden sukces związków. Po pierwsze państwo nie musi płacić im emerytury gdyby odeszli ze służby po 25 latach czyli jakieś 4 tys zł lekko licząc , w ich miejsce trzeba zatrudnić młodego czyli drugie 4 tys państwo musi zapłacić a dając im dodatek załóżmy 1500 zł są 6,5 tys do przodu. Dla policjantów ten dodatek niczego pozytywnego nie wnosi.

Oskar
wtorek, 26 października 2021, 23:52

Nie no tak, lepiej trzymać ludzi którzy i tak robią bo robią, a jak się obrażą to odejdą, wzamiast dać tą kasę tym którym jeszcze się chce coś osiągnąć 10-20 lat.

return
wtorek, 26 października 2021, 21:51

dodatek do służby progresywny smiac mi się chce dochodzebiowka 5 gr 20 lat służby i dodatek ponizej 500 Zeta śmiech na sali

Andrej
wtorek, 26 października 2021, 22:50

Dokladnie.. dochodzenia i operacyjni 5gr a obowiązki nie wspolmierne do 5gr..tylko 9

Benek
wtorek, 26 października 2021, 22:41

Nie potrafię zrozumieć jak to możliwe że nikt dotąd nie przyjrzał się tym dodatkom, przecież to największa patologia, jeden ma 200/400 PLN drugi 2.000/2.500 PLN a robią to samo

Tycjan
wtorek, 26 października 2021, 22:15

Po 18 latach mam 400 PLN dodatku, kolega po 23 latach 440 PLN, trzeba coś dodawać?

Xxx
wtorek, 26 października 2021, 22:13

Mam 16,5 roku służby, jestem w stopniu komisarza, odchodzę w lutym przyszłego roku na emeryturę , ponieważ to co się dzieje w tej formacji przelało moją czarę goryczy. Kto nie pracuje w tej służbie nie ma pojęcia o czym pisze. Artykuł bardzo mądry, ponieważ nie ma żadnej motywacji do pozostania w tej formacji dla funkcjonariuszy w opisanym przedziale stażowym. W/g mojej opinii po co dodatek dla tych co mają 25 lat służby(przecież to są policjanci na wysokich stanowiskach i jeszcze wyższych grupach i dodatkach), a gdzie są policjanci, którzy pracują 25 lat na ulicy czy w WK? Ilu ich jest tak naprawdę? Te dodatki biorą policjanci na wysokich stanowiskach, którzy zarabiają najwięcej. Ja niestety nie mam już zamiaru narażać swojego zdrowia i życia a także poświęcać mojej rodziny dla statystyk i idiotycznych poleceń. Pozdrawiam wszystkich funkcjonariuszy, którzy każdego dnia narażają swoje życie i zdrowie i mają dodatki, o których nikt nie mówi...

Ryszard
wtorek, 26 października 2021, 23:53

Brawo sama prawda

369
wtorek, 26 października 2021, 21:44

Ten dodatek to największa a pomyłka jeżeli chodzi o motywację te pieniądze nie powinny trafić do ludzi ze stażem pracy 25 lat i więcej ale do funkcjonariuszy najbardziej rokujących czyli między 10- 20 rokiem w służbie .Sam mam już 25 lat służby i puste pieniążki nie wliczane do emerytury nie są mi potrzebne wolałbym dostać no 500 zł ale wliczabe do emerytury. Ten dodatek rodzi patologie i blokuje etaty ludziom młodym chcącym coś zmienić. Trzyma się np pana który ma szkolić f-sz na strzelnicy on sam mówi że nie ma już do tego serca ale będzie siedział itd.

Tweets InfoSecurity24