Wojewódzkie Obchody Dnia Strażaka w Rzeszowie

W czwartek, 17 maja w Rzeszowie odbyły się Wojewódzkie Obchody Dnia Strażaka. Tegoroczny apel wpisał się w obchody Jubileuszu 100. rocznicy odzyskania przez Rzeczpospolitą niepodległości.

Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą w rzeszowskim Kościele Farnym. Po Eucharystii, której przewodniczył J. E. ks. bp Jan Wątroba, zaproszeni goście udali się do Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 1 Komendy Miejskiej PSP w Rzeszowie. Tutaj odbyły się główne uroczystości, które rozpoczęto złożeniem meldunku i przeglądem pododdziałów.

Ten rok jest dla nas wszystkich szczególny – jest to rok jubileuszowy 100-lecia odzyskania niepodległości. Polscy strażacy od wieków walcząc z żywiołami ratowali ludzkie życie i mienie, a w momencie zagrożenia militarnego Rzeczypospolitej chwytali za broń. W szeregi wojsk walczących o niepodległą Ojczyznę wstąpiło tysiące strażaków. Walczyli, aby móc w przyszłości służyć wolnej Polsce. Dzięki poświęceniu naszych przodków dziś cieszymy się pełną suwerennością – podkreślił w inauguracyjnym przemówieniu podkarpacki komendant wojewódzki PSP st. bryg. Andrzej Babiec.

Uroczysty apel był okazją do uhonorowania odznaczeniami i awansami na wyższe stopnie służbowe. Wyróżnionych zostało 55 podkarpackich strażaków.

Podczas uroczystości odczytano listy Marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego, szefa Spraw Wewnętrznych i Administracji Joachima Brudzińskiego oraz komendanta głównego PSP gen. brygadiera Leszka Suskiego z życzeniami dla wszystkich strażaków oraz pracowników cywilnych jednostek organizacyjnych PSP naszego regionu.

Spotkanie ze strażakami stanowiło doskonałą okazję, aby podziękować wszystkim funkcjonariuszom za ich codzienną służbę. Słowa wdzięczności zostały także skierowane do pracowników cywilnych komend, emerytowanych strażaków oraz przedstawicieli służb i instytucji za okazywaną pomoc i ogromną życzliwość kierowaną pod adresem podkarpackich strażaków.

W trakcie apelu przekazano i poświęcono 26 samochodów ratowniczo-gaśniczych kupionych w ubiegłym oraz obecnym roku. 23 pojazdy trafiły do jednostek ochotniczych straży pożarnych, a 3 do komend miejskich i powiatowych PSP. Podkarpackie jednostki ochrony przeciwpożarowej otrzymały 11 lekkich, 14 średnich i 1 ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy o łącznej wartości ponad 15 270 000 zł.
Środki finansowe pochodziły z budżetu państwa, środków samorządowych, budżetu Wojewody Podkarpackiego, Narodowego i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, dotacji dla OSP w KSRG, dotacji MSWiA, środków ubezpieczeniowych i środków Unii Europejskiej.

Wojewódzkie Obchody Dnia strażaka zakończył „Koncert dla Niepodległej” w wykonaniu orkiestry Ochotniczej Straży Pożarnej w Gaci.

W uroczystości uczestniczyły poczty sztandarowe Wojska Polskiego, Policji, Straży Granicznej, Służby Więziennej. Piękną oprawę muzyczną uroczystości zapewniła orkiestra Ochotniczej Straży Pożarnej w Gaci.

Uroczystość swoją obecnością uświetnili: posłowie do Sejmu RP Andrzej Szlachta, Krystyna Wróblewska, Wojciech Buczak, wicewojewoda podkarpacki Lucyna Podhalicz, wicemarszałek województwa podkarpackiego Bogdan Romaniuk, komendanci i dowódcy służb mundurowych, emerytowani komendanci wojewódzcy PSP, księża kapelani straży pożarnej oraz służb mundurowych oraz przedstawiciele instytucji na co dzień współpracujących z naszą formacją.

Zarząd Wojewódzki NSZZ Policnatów reprezentowali Wiceprzewodniczący Krzysztof Filip, Wiceprzewodniczący Mieczysław Klimek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *