Sympozjum naukowe w setną rocznicę odzyskania Niepodległości i utworzenia Policji Państwowej

W auli Uniwersytetu Rzeszowskiego odbyło się sympozjum naukowe poświęcone setnej rocznicy odzyskania Niepodległości i utworzenia Policji. Współorganizatorami był Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów i Komenda Wojewódzka Policji w Rzeszowie. Spotkanie stało się też okazją do wręczenia odznaczeń związkowych.

W piątek, ponad dwieście osób zgromadziło się w auli Uniwersytetu Rzeszowskiego, żeby wziąć udział w sympozjum naukowym poświęconym jubileuszom odzyskania przez Polskę Niepodległości i powstania Policji Państwowej. Spotkanie otworzył dr hab.prof UR Grzegorz Ślusarz – prorektor Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Zaproszonych gości przywitał asp.sztab. Józef Bąk – przewodniczący Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Policjantów w Rzeszowie – współorganizator spotkania. Wśród obecnych byli przedstawiciele władz publicznych i służb mundurowych, wykładowcy akademiccy, oraz przedstawiciele związków zawodowych formacji mundurowych.

Komendant Wojewódzki Policji w Rzeszowie insp. Henryk Moskwa wygłosił okolicznościowe przemówienie, przypominając, że: “Powstanie Policji Państwowej to skutek odzyskania niepodległości. Nowe demokratyczne państwo potrzebowało sprawnej służby, stabilizującej sytuację, w dobie walki o granice, o utrzymanie suwerenności. Ten wyjątkowy Jubileusz stanowi dla nas zobowiązanie do poświęcenia większej uwagi tradycji i historii formacji policyjnych w Polsce.”

Podczas sympozjum wygłoszono referaty, które przypomniały obecnym wydarzenia sprzed 100 lat. Prof. dr hab. Włodzimierz Bonusiak mówił o uwarunkowaniach historycznych odzyskania przez Polskę Niepodlegości. Ks. dr hab. prof. UR Władysław Wlaźlak nakreślił jak kształtowały się granice Polski po zakończeniu I wojny światowej. Natomiast mł.insp. dr Mariusz Skiba – Naczelnik Wydziału Komunikacji Społecznej KWP w Rzeszowie przedstawił referat “W służbie państwu i społeczeństwu. Z dziejów formacji policyjnych w Polsce”.

Po części merytorycznej, nastąpił moment wręczenia okolicznościowych medali i odznaczeń. Po wprowadzeniu sztandarów Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Policjantów w Rzeszowie i Zarządu Oddziałowego NSZZ FSG w Przemyślu, przewodniczący Józef Bąk wręczył odznaczenia nadane przez Zarząd Główny NSZZ Policjantów funkcjonariuszom różnych formacji mundurowych zaangażowanym w działalność związkową oraz osobom wspierającym działania związku zawodowego policjantów.

« z 2 »

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *