Święto Policji w Strzyżowie

 na Rynku w Strzyżowie odbyły się uroczystości związane ze Świętem Policji oraz 100. rocznicą utworzenia Policji Państwowej. Oprócz uroczystego apelu na strzyżowskim Rynku na mieszkańców czekało wiele atrakcji.

Imprezę poprzedziła uroczysta msza odprawiona w Kościele Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny w intencji policjantów. Mszę odprawił duszpasterz podkarpackich policjantów – ks. Marek Buchman. Podczas uroczystego apelu Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Rzeszowie – insp. Paweł Filipek wręczył policjantom nominacje na wyższe stopnie służbowe oraz odznaczenia.

W Komendzie Powiatowej Policji w Strzyżowie awans na stopniu służbowym otrzymało łącznie 25 funkcjonariuszy – 1 w korpusie oficerów starszych, 1 w korpusie oficerów młodszych, 12 w korpusie aspirantów, 10 w korpusie podoficerów i 1 w korpusie posterunkowych.

20 policjantów otrzymało odznaczenia Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów – Krzyże Niepodległości, Medale 100-lecia powołania Policji Państwowej oraz 25-lecia NSZZP: 2 zostało odznaczonych Medalem za Zasługi dla Podkarpackiej Organizacji Wojewódzkiej Ligi Obrony Kraju oraz 1 za zasługi dla Polskiego Kolarstwa. Zaproszeni goście oraz wyróżniający się policjanci otrzymali także pamiątkowe medale ufundowane z okazji 100-lecia powstania Policji Państwowej.

Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów reprezentował asp. sztab. Mieczysław Klimek.

Podczas apelu nie mogło zabraknąć życzeń i gratulacji z okazji Święta Policji. Wszystkiego najlepszego dla policjantów z okazji ich święta życzyli m.in. Senator RP Zdzisław Pupa, Starosta Strzyżowski Bogdan Żybura, Wójt Gminy Wiśniowa – Marcin Kut w imieniu Konwentu Wójtów, Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Strzyżowie bryg. Rafał Rutyna oraz Nadleśniczy Nadleśnictwa Strzyżów – Andrzej Modliszewski.

Kolejnym etapem obchodów Święta Policji w Strzyżowie był piknik z Policją. Każdy, kto odwiedził policyjne stoiska mógł zapoznać się z uzbrojeniem i wyposażeniem strzyżowskich policjantów. Sporym zainteresowaniem cieszyła się ekspozycja policjantów z KMP w Rzeszowie, którzy wystawili m.in. motocykl harley davidson. Równie oblegane były stanowiska 33 Batalionu Lekkiej Piechoty Wojsk Obrony Terytorialnej z Dębicy, Nadleśnictwa Strzyżów, Związku Strzeleckiego “Strzelec” ze Strzyżowa, Muzeum Samorządowego Ziemi Strzyżowskiej, czy strzyżowskiego sanepidu.

Najmłodsi uczestnicy imprezy wzięli chętnie udział w licznych konkursach z nagrodami. Można było m.in. sprawdzić swoją wiedzę z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego, sprawdzić się w konkursie układania mozaiki z wielkich barwnych sześcianów, czy turnieju wiedzy ekologiczno-leśnej.

Na zakończenie pikniku z godzinnym koncertem wystąpił zespół „COPS”, założony przez nadkom. Piotra Preisnera z rzeszowskiej komendy, a w jego skład wchodzą policjanci i pracownik Policji z Komendy Miejskiej i Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie.

Jedną z imprez towarzyszących strzyżowskiemu Świętu Policji jest wystawa „Policja Drugiej Rzeczypospolitej w obiektywie Wojciecha Kuliga” oraz „Zmiany umundurowania i wyposażenia policyjnego” zorganizowane w Bibliotece Publicznej Gminy i Miasta Strzyżowa. Wystawę można zwiedzać od 17 lipca do 5 sierpnia 2019 r., od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 – 16.00.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *