Spotkanie z członkami Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939

W auli komendy wojewódzkiej odbyło się spotkanie Rzeszowskiego Oddziału Ogólnopolskiego Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939 r.”. Stowarzyszenie to pełni szczególną rolę w środowisku policyjnym, zajmując się upamiętnieniem funkcjonariuszy Policji Państwowej pomordowanych w czasie II wojny światowej. W spotkaniu uczestniczył Krzysztof Filip, przewodniczący Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Policjantów w Rzeszowie, który od wielu lat wspiera inicjatywy organizowane przez Stowarzyszenie.

W 1941 roku, po napaści Niemiec na Związek Radziecki, w miastach okupowanych przez Sowietów nastąpiła likwidacja więzień i więźniów przez NKWD przy pomocy Ochotniczej Milicji Ludowej. W okrutny sposób wymordowano około 50 tysięcy obywateli polskich. W Kalininie (Twerze) zamordowano 6311 jeńców Ostaszkowa, w tym 5889 Policjantów II Rzeczypospolitej Polskiej. Co noc rozstrzeliwano 250 osób, co dwie minuty ginęła jedna osoba. Mordowanie odbywało się w bardzo wielkim pośpiechu, na oczach skazanych i przy akompaniamencie przekleństw. Ciała zabitych policjantów grzebano w lesie w Miednoje, na terenie ośrodka wczasowego NKWD. Większość rodzin zabitych policjantów skazano na zagładę, zesłano na Syberię i do Kazachstanu transportami 10 lutego 1940 roku, 13 kwietnia 1940 roku, w czerwcu 1940 roku i w czerwcu 1941 roku. Tysiące zesłańców zmarło z chorób i głodu.

Wczorajsze spotkanie było okazją do podsumowania działań podejmowanych przez Stowarzyszenie w ubiegłym roku. Adam Matuszek – Przewodniczący Oddziału Rzeszowskiego Stowarzyszenia przedstawił także planowane przedsięwzięcia.

Wśród zaproszonych gości byli: insp. Jarosław Tokarczyk – Komendant Wojewódzki Policji w Rzeszowie, mł. insp. Marta Tabasz-Rygiel – Naczelnik Wydziału Prewencji oraz mł. insp. Łukasz Gliwa – Naczelnik Wydziału Komunikacji Społecznej KWP w Rzeszowie, dr Mariusz Skiba z Uniwersytetu Rzeszowskiego, Józef Sieńko – Prezes Zarządu Oddziału Związku Sybiraków w Rzeszowie oraz Dyrektor Zespołu Szkół w Tyczynie Dorota Tarańska-Klęsk.

W spotkaniu uczestniczyli również uczniowie klas mundurowych z Liceum Ogólnokształcącego w Tyczynie – laureaci VII edycji ogólnopolskiego konkursu „Policjanci w służbie historii”, organizowanego przez Instytut Pamięci Narodowej i Komendę Główną Policji. Laureaci przedstawili swoją prezentację konkursową i opowiedzieli o pracy nad tym projektem.

Jestem pełen podziwu dla determinacji członków Stowarzyszenia w odkłamywaniu historii i ciągłym głoszeniu prawdy o tych bolesnych chwilach w naszej historii. Jako Związek staramy się od lat wspierać działania mające na celu upamiętnienie zamordowanych policjantów oraz ich rodzin i naszą pomoc będziemy nadal kontynuować- zapewnia Krzysztof Filip, przewodniczący ZW NSZZ Policjantów w Rzeszowie.

Zespół prasowy ZW NSZZ Policjantów w Rzeszowie.

1 komentarz do “Spotkanie z członkami Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939

  1. czlonkowie RP 1939 Odpowiedz

    Spotkanie upłynęło w prawdziwie rodzinnej atmosferze. Nowy komendant inspektor Jarosław Tokarczyk zapewnił nas o swoim wsparciu d
    la działań Stowarzyszenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *