Dzisiaj w auli komendy wojewódzkiej odbyło się spotkanie połączone z uroczystym opłatkiem zorganizowanym przez rzeszowski oddział Ogólnopolskiego Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939”. Stowarzyszenie to pełni szczególną rolę w środowisku policyjnym, zajmując się upamiętnieniem funkcjonariuszy Policji Państwowej pomordowanych w czasie II wojny światowej.
W skład Stowarzyszenia wchodzą głównie członkowie rodzin, których bliscy byli ofiarami totalitaryzmów, komunistycznego i nazistowskiego. Warto przypomnieć, że tylko w Miednoje, w masowych grobach, znajdują się szczątki sześciu tysięcy policjantów zamordowanych przez NKWD. Kilkuset spośród nich miało związek z Podkarpaciem. Urodzili się tutaj, bądź pełnili tu służbę.
Siedziba organizacji znajduje się w Katowicach, natomiast na Podkarpaciu działa Oddział Rzeszowski, wyodrębniony ze struktur krajowych w grudniu 1995 r. Działalność Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939 r.” na Podkarpaciu to obecność w wielu miejscach i liczne inicjatywy. Stowarzyszenie jest współorganizatorami różnych przedsięwzięć, wystaw, odczytów, spotkań, dzięki którym upowszechnia wiedzę o losach polskich policjantów podczas II wojny światowej.
Podczas dzisiajszego spotkania, historię Stowarzyszenia oraz jego cele i sprawy bieżące przedstawił przewodniczący oddziału Adam Matuszek. Naczelnik Wydziału Komunikacji Społecznej Komendy Wojewózkiej Policji w Rzeszowie, mł. insp. Mariusz Skiba podczas przygotowanej prezentacji multimedialnej scharakteryzował główne przedsięwzięcia podkarpackiej Policji związane z obchodami 100-lecia powstania Policji Państwowej oraz przedstawił plany obchodów 80. rocznicy Zbrodni Katyńskiej, która przypada w tym roku.
W spotkaniu, obok członków Stowarzyszenia, brał również udział Naczelnik Wydziału Prewencji KWP– mł. insp. Piotr Kluz. W zorganizowanie spotkania włączył się Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Policjantów reprezentowany przez Przewodniczącego Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Policjantów w Rzeszowie asp.sztab. Józefa Bąka. Do życzeń dołączyli się również, obecni na spotkaniu policjanci z Wydziału Komunikacji Społecznej KWP w Rzeszowie podkom. Marcin Dziubak oraz mł. asp. Monika Skawińska-Berkowicz. Natomiast Małgorzata Sochacka, nauczycielka historii z Liceum Ogólnokształcącego w Tyczynie z elementami edukacji ogólnopolicyjnej, przedstawiła dorobek swoich podopiecznych, laureatów konkursu Komendy Głównej Policji i Instytutu Pamięci Narodowej pn. „Policjanci w Służbie Historii”. Na spotkaniu byli również obecni uczniowie z tej szkoły.
Opłatki, którymi połamali się zgromadzeni, pobłogosławił ks. kapelan Marek Buchman, duszpasterz Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie.