Rząd wprowadził ograniczenia w przemieszczaniu się

ilustracja
Rząd w związku z szerzącą się epidemią wprowadza nowe obostrzenia. To m.in. ograniczenia w przemieszczaniu się i w transporcie zbiorowym. Decyzję ogłosił na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. Jak mówił, decyzja została podjęta „dla ocalenia życia wielu Polaków”. Jak mówił z kolei minister zdrowia Łukasz Szumowski, wprowadzony zostanie też zakaz wychodzenia z domu poza wyjątkowymi potrzebami — zakupy, praca, wizyta u lekarza. Obostrzenia obowiązują do dzisiaj do 11 kwietnia.

Musimy dalej ograniczać zgromadzenia do absolutnego minimum. Nie powinny poruszać się więcej niż dwie osoby — mówił Morawiecki.

— Będą ograniczenia dotyczące poruszania się w komunikacji publicznej — tylko miejsca siedzące, podzielone przez dwa; w tramwaju czy autobusie i wszystkich środkach komunikacji publicznej nie może być tłoku, musi być dystans — wyliczał.

Minister zdrowia poinformował, że oceny zgodności zachowania z rozporządzeniem będzie dokonywała policja. Przekazał, że zakaz gromadzenia się więcej, niż dwóch osób nie dotyczy rodzin. — Na bieżąco policja będzie oceniać działania, czy jest to pójście na plac w celu spotkania towarzyskiego, czy to jest zgromadzenie się na placu zabaw z dziećmi — takie działania są niedopuszczalne, one narażą nas wszystkich, życie naszych najbliższych, ale też życie służb na zagrożenie — mówił Szumowski.

Środki transportu zbiorowego będą działały, ale jednorazowo może nimi jechać nie więcej niż tyle osób, ile wynosi liczba miejsc siedzących podzielona przez dwa.

W wydarzeniach kościelnych może brać udział jednocześnie nie więcej niż pięć osób, nie włączając w to posługujących.

Już wcześniej rząd postanowił o zamknięciu przedszkoli, szkół i uczelni wyższych a także instytucji kulturalnych. Zdecydował się też na zamknięcie granic dla cudzoziemców i skierowaniu na dwutygodniową kwarantannę każdego Polaka, który powróci z zagranicy.

Rząd wcześniej zakazał także organizowania imprez masowych oraz zgromadzeń publicznych do 50 osób.

W Polsce wskutek epidemii zmarło już dziewięć osób. 774 jest zarażonych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *