Przeniesienie bliżej miejsca zamieszkania- problem, którego nikt nie zauważa

Polska Policja obecnie boryka się z jednym  z najtrudniejszych w jej historii problemem- braków kadrowych. Rzecz jasna nie jest to wina tylko i wyłącznie obecnej kadry zarządzającej jedną z największych formacji mundurowych w Polsce. To efekt zaniedbań bardzo wielu polityków i komendantów głównych, którzy przez lata bagatelizowali niedofinansowanie naszej formacji, czy wreszcie brak spójnego systemu zachęcającego nowych do podjęcia służby, a obecnych do pozostania w szeregach Policji. NSZZP od lat postulował za zmianami i część z nich została wprowadzona. Tempo nie jest jednak zadowalające, a dowodem na to są obecne braki kadrowe.

W jednych województwach służba w Policji nie jest atrakcyjna ze względów finansowych, jednak na tzw. ścianie wschodniej obejmującej województwa podlaskie, lubelskie i podkarpackie służby mundurowe cieszą się sporym zainteresowaniem. Nie dziwi zatem fakt, że spora część osób chcących służyć w naszych szeregach, przy braku wakatów w swoim miejscu zamieszkania, decydowała się na służbę w większych miastach. Często z ust rekruterów słyszeli, że istnieje duża szansa na przeniesienie- “za rok, dwa, dobrze umotywujesz swój raport i wrócisz do domu”. Niestety rzeczywistość jest zgoła odmienna, a obecna zapaść kadrowa jeszcze bardziej uwydatniła ten problem.

Do Rzecznika Praw Obywatelskich na przestrzeni ostatnich miesięcy wpływały skargi od policjantów dotyczące odmownych decyzji na prośbę o przeniesienie bliżej swojego miejsca zamieszkania. Stało się to powodem interwencji RPO u samego Komendanta Głównego Policji.

“Odnosząc się do istniejących zasad naboru do służby w Policji rozwiązaniem pozwalającym być może na bardziej bezkolizyjny i ekonomiczny dobór kadr byłoby przyporządkowanie (do istniejących/planowanych wakatów) i premiowanie w postępowaniu kwalifikacyjnym miejsca zamieszkania (np. na poziomie powiatów) kandydata do służby w Policji” – proponuje RPO.

Więcej w poniższym artykule:

https://infosecurity24.pl/sluzby-mundurowe/policja/policyjny-work-life-balance-mozliwy-przy-aktualnym-poziomie-wakatow

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *