Podkarpackie obchody Święta Policji

Wojewódzkie Obchody Święta Policji odbyły się na przemyskim Rynku. Tegoroczne Święto, przypadające w 99. rocznicę utworzenia Policji Państwowej, było okazją do wręczenia odznaczeń i wyróżnień oraz awansów na wyższe stopnie. Policyjne święto zaszczycili swoją obecnością kierownictwo Polskiej Policji, przedstawiciele administracji rządowej i samorządowej, służb mundurowych, wymiaru sprawiedliwości oraz instytucji na co dzień współpracujących z Policją.

Tegoroczne obchody Wojewódzkiego Święta Policji odbyły się w Przemyślu. Wybór tego miejsca był nieprzypadkowy, bo to wyjątkowe miasto, świadek ważnych wydarzeń historycznych. Jego mieszkańcy oddali nieocenione zasługi dla kraju, dla niepodległości Polski.

Uroczystości zainaugurowała Msza Święta odprawiona w bazylice Archikatedry Przemyskiej. Nabożeństwu, w intencji policjantów, przewodniczył Metropolita Przemyski Arcybiskup Adam Szal.

Główna część obchodów odbyła się na zabytkowym przemyskim Rynku. Patronat nad Wojewódzkimi Obchodami Święta Policji objął Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Joachim Brudziński.

W uroczystym apelu uczestniczyli I Zastępca Komendanta Głównego Policji nadinsp. Andrzej Szymczyk, Komendant Wojewódzki Policji w Rzeszowie mł. insp. Henryk Moskwa, Wicewojewoda Podkarpacki Lucyna Podhalicz, Członek Zarządu Województwa Piotr Pilch, Przewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego Jerzy Cypryś oraz Prezydent Przemyśla Robert Choma i Starosta Przemyski Jan Pączek. Wśród gości nie zabrakło byłego szefa podkarpackich policjantów nadinsp. Krzysztofa Pobuty – Komendanta Wojewódzkiego Policji w Krakowie. Swoją obecnością zaszczycili również przedstawiciele parlamentarzystów, władz rządowych i samorządowych, duchowieństwa, służb mundurowych oraz instytucji, uczelni i stowarzyszeń działających na rzecz bezpieczeństwa. Gośćmi uroczystości były także zagraniczne delegacje policji z Ukrainy, Słowacji, Węgier i Rumunii.

Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów reprezentowali przewodniczący Jóżef Bąk V-ce przewodniczący Krzysztof Filip, Mieczysław Klimek.

Święto Policji to okazja do uhonorowania tych, którzy na co dzień podejmują działania na rzecz bezpieczeństwa obywateli. Do nich zwrócił się Komendant Wojewódzki Policji w Rzeszowie słowami: ” W tym miejscu chciałbym wszystkim funkcjonariuszom i pracownikom Policji garnizonu podkarpackiego przekazać szczególne podziękowania oraz wyrazy uznania. Dziękuję za wasze poświęcenie w służbie na rzecz bezpieczeństwa i porządku publicznego, za stanie na straży praworządności, za codzienną realizację naszej wspólnej, służebnej misji wobec społeczeństwa. Przyjmijcie ode mnie serdeczne życzenia. Życzę Wam powodzenia w służbie i wielu sukcesów tak w życiu zawodowym jak też prywatnym.”

Kolejnym punktem uroczystości było wręczenie medali, odznak i awansów.

Medalami “Za Długoletnią Służbę” odznaczonych zostało 22 policjantów. To odznaczenie jest nagrodą za wzorowe i wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej w służbie Państwa.

W uznaniu szczególnych zasług i osiągnięć służbowych, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji nadał 106 odznak “Zasłużony Policjant” oraz uhonorował 9 osób medalami “Za Zasługi dla Policji”.

Z okazji Święta Policji, awanse na wyższe stopnie służbowe odebrało w całym województwie podkarpackim 1271 policjantów – 16 w korpusie oficerów starszych, 90 w korpusie oficerów młodszych, 551 w korpusie aspirantów, 558 w korpusie podoficerów i 56 w korpusie szeregowych.

12 osobom przyznano medale XXV-lecia Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów. 4 osoby zostały nagrodzone medalami i odznaczeniami za zasługi dla Podkarpackiej Organizacji Wojewódzkiej Ligi Obrony Kraju.

Komendant Wojewódzki Policji w Rzeszowie wyróżnił też laureatów plebiscytu na najpopularniejszego dzielnicowego z Podkarpacia. Najwięcej głosów w konkursie zdobył st. sierż. Mariusz Konieczny z Zespołu Prewencji w Stubnie Komisariatu Policji w Medyce. Na drugim miejscu uplasował się sierż.szt. Krzysztof Zięba z Posterunku Policji w Zagórzu, w powiecie sanockim, a na trzecim st. sierż. Agnieszka Drozd z Komendy Powiatowej Policji w Brzozowie. Pamiątkowe statuetki i nagrody przekazał zwycięzcom Dariusz Dziopak – zastępca redaktora naczelnego “Gazety Codziennej Nowiny”, reprezentujący organizatora konkursu.

Zastępca Komendanta Głównego Policji nadinsp. Andrzej Szymczyk odczytał list Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji skierowany z tej okazji do policjantów i pracowników Policji garnizonu podkarpackiego. Wyraził też słowa uznania i podziękowania za trud i zaangażowanie w codzienną służbę. Życzenia przekazali policjantom również przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych.

Wojewódzkie Obchody Święta Policji zakończyła defilada kompanii honorowych Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie, V Batalionu 21 Brygady Strzelców Podhalańskich  i Państwowej Straży Pożarnej, z towarzyszeniem Orkiestry Reprezentacyjnej Policji z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

W Przemyskiej Bibliotece Publicznej uroczyście otwarto wystawę “Policja w służbie Niepodległej”, przygotowaną przez Komendę Wojewódzką Policji w Rzeszowie. Prezentuje ona fotografie i archiwalia przedstawiające działalność Policji Państwowej w okresie międzywojennym. W większości dotyczą policjantów z jednostek dawnych województw krakowskiego i lwowskiego, które dziś tworzą Podkarpacie. Archiwalne fotografie zostały pozyskane z muzeów, archiwów i instytucji kultury, głównie z naszego regionu.

Dodatkowo dla mieszkańców przygotowano wiele atrakcji, między innymi pokaz policyjnego sprzętu i wyposażenia, w tym robota pirotechnicznego i konne patrole. Każdy mógł porozmawiać z funkcjonariuszami o ich codziennej służbie.

« z 2 »

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *