13 kwietnia 2025 roku obchodziliśmy 85. rocznicę jednej z najbardziej tragicznych kart w historii Polski – Zbrodni Katyńskiej. Dla nas, funkcjonariuszy Policji i członków NSZZ Policjantów, jest to moment szczególny. Wśród tysięcy polskich obywateli zamordowanych przez sowieckie NKWD wiosną 1940 roku, było ponad 6 tysięcy funkcjonariuszy Policji Państwowej – oficerów, komendantów, dzielnicowych i szeregowców, których jedyną „winą” była służba Ojczyźnie.
Zginęli z rąk oprawców bez wyroku, bez możliwości obrony, często po uprzednich torturach. Ich nazwiska do dziś można odnaleźć w dokumentach z Miednoje – miejscu kaźni funkcjonariuszy Policji. Pamiętamy o nich nie tylko jako o bohaterach tragicznej historii, ale także jako naszych poprzednikach w służbie, którzy dochowali wierności przysiędze złożonej Rzeczypospolitej.
Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów w Rzeszowie od lat aktywnie uczestniczy w upamiętnianiu ofiar Zbrodni Katyńskiej. Nasze działania mają wymiar nie tylko symboliczny – to realna praca na rzecz edukacji, zachowania pamięci i kultywowania historii. Jednym z filarów tej pamięci jest nasza wieloletnia współpraca ze Związkiem Sybiraków w Rzeszowie – organizacją skupiającą osoby, które doświadczyły sowieckich represji, deportacji i okrucieństw wschodniego totalitaryzmu.
Wspieramy Sybiraków w ich działalności edukacyjnej, bierzemy udział w uroczystościach rocznicowych, organizujemy wspólne spotkania, a także pomagamy w przekazywaniu prawdy o Katyniu młodemu pokoleniu. Wierzymy, że tylko dzięki wspólnemu działaniu jesteśmy w stanie nie dopuścić do zapomnienia tego, co wydarzyło się w katyńskich lasach, piwnicach więzień w Charkowie, Twerze czy Kijowie.
Tegoroczne obchody 85. rocznicy są okazją do zadumy, ale i do wyrażenia naszej solidarności z rodzinami pomordowanych. W imieniu całego Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Policjantów w Rzeszowie składamy hołd tym, którzy oddali życie za wolną Polskę. Chwała Bohaterom. Pamiętamy.
Biuro prasowe ZW NSZZ Policjantów w Rzeszowie.