Pakiet dla Policji 2023- skończmy ze “średnią naliczeniową”

Świadomi trudnej sytuacji w jakiej znalazła się nasza formacja staramy się rozwiązywać nie tylko bieżące problemy, ale wskazywać gotowe systemowe rozwiązania, które w naszej ocenie wpłyną pozytywnie na funkcjonowanie Polskiej Policji. Taki gotowy zbiór przygotowany przez Zarząd Główny NSZZ Policjantów nosi nazwę “Pakiet dla Policji 2023”. Postaramy się w kilku najbliższych tygodniach przygotować streszczenia wraz z infografikami, które przybliżą Wam drogie koleżanki i koledzy postulaty zawarte w tym pakiecie.

Sam pakiet znajduje się na stronie głównej NSZZP i zawiera rozwiązania, które w naszej ocenie realnie wpłyną na trudną sytuację w jakiej znalazła się nasza instytucja. Dzisiaj postaramy się Wam przybliżyć naszą wizję finansowania Polskiej Policji. Temat dla nas jest niezwykle ważny bo dotyczy bezpośrednio naszych uposażeń.

W chwili obecnej kryzys kadrowy daje o sobie znać ponownie i chociaż jego przyczyny wyglądają zupełnie inaczej, można by go uniknąć, gdyby nakłady na Policję kształtowano z większym uwzględnieniem zadań i potrzeb w zakresie systemowego wzrostu uposażeń. W ocenie NSZZ Policjantów obydwa te elementy należy uzależnić w maksymalnym stopniu od przejrzystych rozwiązań systemowych, czyli przede wszystkim od wzrostu nakładów na funkcjonowanie Policji w relacji do wzrostu gospodarczego, a wzrost uposażeń – od stażu nienagannej służby i zakresu obowiązków.

Cóż bowiem można powiedzieć o budżecie, który układa się w odniesieniu do pierwszego półrocza roku poprzedniego i który w pełni nie uwzględnia ani zadań, ani rosnących cen towarów i usług, ani nawet tego, o ile musiał być zwiększany w ciągu roku będącego punktem odniesienia? A przecież cała ta sytuacja ma bezpośredni wpływ na uposażenia policjantów, a konkretnie rzecz biorąc na te jego elementy, które powinny rosnąć wraz ze stażem nienagannej służby, czyli na dodatki służbowe i funkcyjne.

Chociaż policjanci spełniają wszelkie ustawowe warunki by dodatki te sukcesywnie rosły, to one nie rosną, bo na straży tego, żeby właściwi przełożeni za dużo nie wydali na ten cel stoją tak naprawdę tzw. „średnie naliczeniowe”

Są to konkretne kwoty przypadające na głowę zatrudnionego policjanta i różnią się one od siebie w zależności od garnizonu i w zależności od tego, czy w obrębie tego garnizonu policjant jest z komendy wojewódzkiej (Stołecznej) czy powiatowej (miejskiej lub rejonowej). To właśnie „średnia naliczeniowa” konserwuje dodatki służbowe i funkcyjne na tak mizernym poziomie i to właśnie ona zmusza komendantów do rozkładania rąk, kiedy pojawia się potrzeba podniesienia policjantowi dodatku.

W momencie, w którym bezpieczeństwo państwa i jego obywateli osiąga największą wartość, a Rząd powinien robić wszystko, by zrównoważyć systemy kształtowania nakładów na obronność i na bezpieczeństwo wewnętrzne. Bez tego Policja w dalszym ciągu będzie wystawiana na nieuzasadnioną krytykę i plątana w rozmaite polityczne spory.

Zatem w propozycji zmiany systemu finansowania Związkowi nie tyle chodzi o to, by nakłady na Policję radykalnie zwiększyć, ale by system ten wreszcie uporządkować. By wyeliminować zamieszanie, na którym żeruje sensacja i środowiska zainteresowane destabilizacją.

Biuro prasowe ZW NSZZP w Rzeszowie

FOTO/Łukasz Szeląg/Reporter

27 komentarzy do “Pakiet dla Policji 2023- skończmy ze “średnią naliczeniową”

  1. Anonim Odpowiedz

    Szkoda że w “Pakiecie” nie ma wyrównania systemów emerytalnych, wszyscy powinni być równi.

    • admin Autor wpisuOdpowiedz

      Dzięki interwencji NSZZP udało się zlikwidować zapis o osiągnięciu 55 lat. Niestety to nie my mamy decydujący głos w sprawie kształtowania systemu, ale jako strona społeczna jesteśmy aktywni przy jego modyfikowaniu.

  2. Mlody Odpowiedz

    Prawda jest taka że dbacie tylko o starych dziadów w tej formacji. A to nie tędy droga bo brakuje policjantow liniowych a nie mundrusi za biurkiem.

    • admin Autor wpisuOdpowiedz

      Na przestrzeni ostatnich kilku lat dzięki staraniom NSZZP udało się wprowadzić szereg rozwiązań korzystnych dla wszystkich grup zaszeregowania w naszej formacji. Proponujemy zapoznać się z wprowadzonymi zmianami, które są korzystne dla sporej większości funkcjonariuszek i funkcjonariuszy.

      • Policjantka Odpowiedz

        Może warto zacząć od tego, że w tej instytucji to nasi przełożeni wielu rzeczy nam nie dają aby wykazać oszczędności i potem dostać z niej premię dla siebie. Chore jest to, że na awans są skazani Ci którzy mają układy, a Ci którzy pracują wymiennie dostają śmieszny awans w stopniu i nierzadko parę złotych.

        • Niebieski Odpowiedz

          Co do kursów aspiranckich i podoficerkich liczymy na rzetelne rozwiązanie tego problemu. Prosty przykład doświadczona kadra odchodzi nam policjantom ze stażem 8-10 letnim powierzane są obowiązki na wyższych grupach. Prosty przykład zaraz minie mi roczne powierzenie obowiązków na Asystencie nie mogę dostać grupy ponieważ nie mam ukończonego kursu aspiranckiego posiadam rok awansowy na mł. asp… będę teraz wieczym p.o ? bo nie ma szkoleń? Wymagane jest od nas codzienne zaangażowanie branie odpowiedzialności a nawet stabilnej grupy nie możemy dostać. A nie mówiąc już o blokowaniu lat do większego mnożnika ????

          • admin Autor wpisu

            Problem leży niestety w “mocach przerobowych” naszych policyjnych uczelni i sytuacji kadrowej w jakiej się znaleźliśmy. Rzetelny audyt naszych szkół powinien być priorytetem dla nowych komendantów czy ministrów.

      • Cyrk Odpowiedz

        Jeśli chodzi o biurka u mnie jest 20 wakatów w dochodzeniach, zapraszam, nikt nie chce robić bo się nie opłaca,

      • Xyz Odpowiedz

        Tu nie tylko kasa, zróbcie zakaz nagrywania, upubliczniania, bezpodstawnych skarg. Dzisiaj Policjant to pośmiewisko a wynika to z faktu nagrywania i wstawiania tylko kawałka interwencji bez możliwości sensownego tłumaczenia.

    • Aga Odpowiedz

      Nie uważam że jestem jakimś starym dziadem
      Mam 27 lat w mundurze
      Młodym policjantom pomagam Służę swoim doświadczeniem a przede wszystkim szanuję że chcą pracować bo przecież tez kiedyś byłam młodym policjantem
      Niestety słysząc jak młodzi mówią byle do 15 byle do 20 tego nie rozumiem
      Etos służby już od dawna jest na bardzo niskim poziomie a szkoda
      Więc proszę nie wrzucaj wszystkich do jednego wora z napisem “dziady ” tylko ubierz moje buty i przejdź choć połowę tej drogi co ja zrobiłam może wtedy nabierzesz praw do oceny czy ktoś dziad czy nie
      I jeśli tak okazujesz brak szacunku starszym kolegom to nie dziw się że traktują Cię jak roszczeniowego szczeniaka

      • admin Autor wpisuOdpowiedz

        Nasze otoczenie kształtujemy sami ponieważ je najlepiej znamy. Oczywiście szeregowym funkcjonariuszkom czy funkcjonariuszom brakuje odpowiednich narzędzi patrz wzrost uposażeń. Drobne rzeczy są jednak w naszym zasięgu. Od lat widoczna jest tendencja braku utożsamiania się z naszą formacją. Ten trend jest niebezpieczny i warto nad tym popracować. Policjantką, policjantem jest się przez całe życie. To nie pusty banał a pewne credo. Przywrócenie szacunku, etosu służby nie zrobi się od zaraz. To wymaga pracy u podstaw. To właśnie doświadczeni policjanci powinni przekazywać nie tylko wiedzę, know how, ale też pewien kod kulturowy bycia gliniarzem. Jako NSZZP staramy się na każdym kroku integrować nasze środowisko. Można to osiągnąć na wiele sposobów dlatego zachęcamy do brania udziału w naszych inicjatywach. Piękną przygodę zaczyna się od pierwszego kroku 🙂 Pozdrawiamy

  3. Pieprzyk Odpowiedz

    Niestety nie chodzi tylko o pieniądze a o komfort pracy. Ja odszedłem po 17 latach i nie chodzi tylko o pieniądze, ale o podejście do ludzi, jak chcialem się przenieść z wdś na dyzurkę 4 raporty negatywnie a w tym czasie inni z mniejszym stażem i doswiadczeniem myk, na oficerke nie, i w końcu przenieśli mnie na dzielnice ale musiałem zrzec się grupy… Poza tym nie można mieć swojego zdania choć zawsze argumentowałem to co mowiłem ale takich tu nie trzeba. Ludzie tu za stanowisko czy za parę groszy sprzedają całych siebie. I można było by wiele przytaczać ale nic się nie zmieni jak ludzie się nie zmienią. Nie wszystko można przeliczać na pieniądze bo to oznacza że tylko to będzie się liczyło a reszta zasady i poglądy będą zależne tylko od tego kto da wiecej. Pozdrawiam emeryt

    • admin Autor wpisuOdpowiedz

      Dziękujemy za głos w dyskusji. Politykę kadrową w danej jednostce organizacyjnej Policji jednoosobowo tworzy dany kierownik. Czy system zarządzania ludźmi w naszej instytucji jest idealny? Oczywiście, że nie. Naszym celem jest dążenie do transparentności w systemie awansów na stopniach i grupach zaszeregowania. Życzymy spokojnej emerytury!

  4. Jacek Odpowiedz

    Kolejny stek bzdur związkowych, pięknych słów z których nic nie wynika. Prawda jest taka i to jest powszechnie wiadomo że akurat ten związek przez ostatnie 8 laty nie zrobił kompletnie nic dla policjantów, nie no przepraszam zrobił dla swoich przywódców. Pracuje w tej firmie grubo ponad 25 lat i takiego braku zainteresowania ZZ młodymi policjantami nie pamiętam. Przepraszam są zainteresowani pozyskaniem pod nich składek dlatego w mojej jednostce odradzam jak mogę zapisywanie się do tej organizacji….szkoda pieniędzy.

    • admin Autor wpisuOdpowiedz

      Każdy ma absolutnie prawo do swojej opinii. Liczby dotyczące zainteresowania wstąpieniem w szeregi NSZZP przeczą Pańskiej tezie. Oczywiście Zarządy Terenowe się od siebie znaczącą różnią a co za tym idzie ich aktywność w danej jednostce. Na Podkarpaciu istnieją jednostki gdzie poziom uzwiązkowienia przekracza 65 % i więcej (KMP w Przemyślu). W kwestii osiągniętych postulatów przez NSZZP na przestrzeni ostatnich 8 lat- proponujemy przeanalizować swój pasek uposażenia. Tam znajdzie Pan odpowiedź czy Związek był bierny. Pozdrawiamy

  5. Sebastian Odpowiedz

    Nie bardzo mogę w to wierzyć, pozwoliliście na odebranie podwyżek odchodzącym w 2023 roku, we współpracy z obecnie osadzonym. A o systemie to można napisać trylogię, dlaczego, po co itd… ehh

  6. Marian B. Odpowiedz

    Jestem emerytem policyjnym, przeszedłem na emeryturę po przepracowaniu łącznie ponad 35 lat, w tym prawie 32 lata w mundurze. Przeszedłem od kaprala do mł. inspektora przez kolejne szczeble, 8 lat nauki i studiów. Byłem świadkiem jak inni tzw. “plecaki” awansowali Oni mieli stanowiska, a inni za nich robotę. To deprymowało pozostałych, którzy często odchodzili ze służby. Przykro mi, ale często “przywódcy związkowi” dbali tylko o siebie. Nawet cechowała ich pazerność. Mając już stanowisko kierownicze po prostu lekceważyłem ich “prywatę”, a doceniałem ludzi pracowitych, niemających tzw. pleców. To oni byli prawdziwą podporą jednostki! Wiedzieli, że dzięki pracy, a i nauce awansują z czasem. Marian B.

    • admin Autor wpisuOdpowiedz

      Dziękujemy za ten głos. Żaden system nie jest doskonały i w każdym znajdą się pewne wyjątki. Z naszej perspektywy system awansowania, premiowania powinien być transparentny i oparty o równe zasady. To tyle lub aż tyle. Warto też zaznaczyć, że ten system tworzymy MY, więc siłą rzeczy każdy ma na niego wpływ. Związki zawodowe w naszym kraju zostały umyślnie sprowadzone przez lata do nic nieznaczącej instytucji. Odbudowanie zaufania trochę potrwa, ale ostatnie lata pokazały, że bez słyszalnego głosu strony społecznej w Policji nie dojdzie do żadnych zmian. Pozdrawiamy

  7. Marta Odpowiedz

    Policja jest wszędzie wspiera straż graniczną, wojsko nas nie wspiera nikt. Mieszkaniówka w Policji na 2 osoby ok . 400 złotych w wojsku 700 złotych na osobę i co lepsze nie zabierają tych pieniędzy, gdy masz własne mieszkanie. W wojsku kapral zarabia tyle co aspirant , gdzie ta sprawiedliwość. Aspirant idąc do wojska ma ok 2 tysięcy więcej na wstępie . Może tym się zajmijmy zrównaniem pensji z wojskiem, gdzie na prawdę nasza formacja ma dużo zadań do wykonania każdego dnia.

    • admin Autor wpisuOdpowiedz

      Jednym z naszych pierwszych postulatów w Pakiecie dla Policji 2023 jest powiązanie naszego budżetu z PKB. Wojsko ma taki system. To on pozwala na pewną logiczną i długoterminową politykę płacową, która może przyczynić się do podniesienia atrakcyjności naszego zawodu. Pozdrawiamy.

  8. Ralf Odpowiedz

    Trzeba zlikwidować kursy aspiranckie i podoficerskie, których jest bardzo mało i nowi policjanci już na starcie mają na długo zablokowaną ścieżkę awansu.

    • admin Autor wpisuOdpowiedz

      Szkolenia są ważnym elementem i ich mądre implementowanie w system nie jest złe. Wprowadzone niedawno zmiany mają jeden wielki mankament- ilość wakatów. Szkoły policyjne, których jest jak na lekarstwo w tym momencie zmagają się z falą kursów podstawowych. Pozostałe kursy w zasadzie wypadły poza główny nurt. To jest problem, o którym często wspominaliśmy stronie służbowej. Pozdrawiamy.

  9. Leon Odpowiedz

    A kiedy związki zaczną rozmowy na temat zmiany wieku emerytalnego?
    25 lat – porażka. Policja była atrakcyjna bo każdy młody kandydat do tej służby przyszedł, popracował 15 lat i jak było dobrze został a jak nie to odszedł. Od 2013 roku to legło w gruzach. I teraz problem bo nie ma ludzi. Zróbcie dożywocie w Policji. A co…
    Wiem co piszę,, 2013 rok magiczny rok. 63 lat będę szedł na emeryturę. Może dociągnę jedną nogą w notatniku A drugą na wózku.

    • admin Autor wpisuOdpowiedz

      Żaden pracodawca nie zechce inwestować w pracownika setek a może nawet milionów złotych by ten szybko odchodził z firmy. Obniżka wieku emerytalnego może, ale nie musi spowodować masowego przypływu chętnych do naszej formacji. Może go spowodować podnoszenie uposażenia, polepszanie warunków pracy i jasna ścieżka kariery zawodowej. W innych krajach europejskich systemy emerytalne są mniej korzystne niż ten obowiązujący w Polsce. Pozdrawiamy

  10. Tiger Odpowiedz

    Dla wszystkich grup? A dla specjalistów co zrobiliście? Zrównane zostały grupy co jest najbardziej niebezpieczna sytuacją

  11. TYTUS Odpowiedz

    Jaki ETOS… od kilku lat to nie służba,.a praca …
    Poziom przyjmowanych na siłę nowych policjantow jest już nawet nie na dnie tylko w mule od dawna. MULTISELECT nie istnieje, przyjmowani są ludzie lekko upośledzeni choć beż orzeczeń, schizofrenicy, socjopaci. Młodzież nienchce się szkolić, a samych szkoleń jak na lekarstwo…
    Kiedy ktoś przejrzy na oczy , że nie liczy się ilość, a jakoś.
    Gadniem, że dacie podwyżkę i będzie pełno chętnych chcecie myslic oczy. Rozumiem ze tabelki sa we krwi od dawna i 1 sztuka do 1 sztuki w tabelkach sie zgadza…. , Przyjmujecie ludzi na siłę ilościowo nie jakościowo. FIRMA nie szkoli pracowników, szkolenia papierowe mozna sobie wsadzić… jeszcze parę lat i to będzie trzeba zaorać POLiCjE bo nic nie pomoże…
    Absolwenci 3 miesięcznych kursów online odznaczeni sierzantami po 1,5 roku służby zaczynają być dowodzić patrolami czekajcie na kolejny wysyp nagrań z interwencji jak czwsc z nich nie zna przepisów, a o samym wysławianiu się czy użyciu siły nie wspomnę….

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *