W dniu 10 lutego 2025 roku w Rzeszowie odbyły się uroczyste obchody 85. rocznicy pierwszej masowej deportacji obywateli polskich w głąb Związku Sowieckiego. Wydarzenie, zorganizowane przez Związek Sybiraków Oddział w Rzeszowie oraz X Liceum Wojskowe im. Sybiraków, odbyło się przy wsparciu Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie oraz Zarządu Wojewódzkiego Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów w Rzeszowie. Policjanci od lat wspierają inicjatywy patriotyczne, pielęgnując pamięć o tragicznych losach Polaków zesłanych na Sybir, w tym wielu funkcjonariuszy Policji Państwowej i ich rodzin. Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów w Rzeszowie reprezentowali Wiceprzewodniczący Tomasz Woś oraz Paweł Stopyra Przewodniczący WKR ZW NSZZ Policjantów.
Uroczystości rozpoczęła Msza Święta w intencji ofiar i ocalonych z zesłania, która odbyła się w dolnym kościele rzeszowskiej katedry. Nabożeństwu przewodniczył biskup Jan Wątroba, ordynariusz diecezji rzeszowskiej, a homilię wygłosił ks. Władysław Jagustyn, kapelan Sybiraków. Wydarzenie było również okazją do uroczystego ślubowania kadetów klas pierwszych X Liceum Wojskowego im. Sybiraków w Rzeszowie.
Podczas obchodów wręczono medale “Za zasługi dla Rzeszowskiego Oddziału Związku Sybiraków”, które zostały ustanowione w 35. rocznicę powstania organizacji. Odznaczenia wręczył prezes Zarządu Rzeszowskiego Oddziału Związku Sybiraków, pan Józef Sieńko, w asyście asp. szt. Tomasza Wosia, wiceprzewodniczącego Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Policjantów w Rzeszowie. Wśród uhonorowanych znaleźli się m.in. dr Ewa Leniart, poseł na Sejm RP, oraz dr hab. Dariusz Iwaneczko, dyrektor IPN Oddział w Rzeszowie.
Podczas swojego przemówienia dr hab. Dariusz Iwaneczko przywołał dramatyczne losy rodzin dotkniętych represjami sowieckimi, w tym historię przemyskiego pisarza Przemysława Bystrzyckiego, którego rodzina została zesłana do Kazachstanu. W szczególności podkreślił, że represje dotknęły najlepsze warstwy społeczeństwa polskiego, w tym oficerów, inteligencję oraz funkcjonariuszy Policji Państwowej.
Związek Zawodowy Policjantów od lat angażuje się w upamiętnianie losów polskich funkcjonariuszy wywiezionych na Sybir, którzy niejednokrotnie ponieśli najwyższą ofiarę za służbę ojczyźnie. Współpraca z Związkiem Sybiraków to dla policjantów ważny element pielęgnowania historii oraz budowania świadomości narodowej wśród młodszych pokoleń.
Na zakończenie uroczystości złożono wieńce i zapalono znicze pod tablicą “Pamięci Polaków zesłanych na Sybir”. Tablica, ufundowana przez Związek Sybiraków Oddział w Rzeszowie, zawiera wizerunek Matki Bożej Sybiraków oraz listę miejsc zesłań Polaków na Sybir. Została ona odsłonięta i poświęcona przez św. Jana Pawła II podczas konsekracji kościoła w 1991 roku.
Dzięki takim wydarzeniom pamięć o ofiarach sowieckich represji jest wciąż żywa, a zaangażowanie funkcjonariuszy Policji w upamiętnianie ich losów stanowi ważny wkład w pielęgnowanie narodowej tożsamości i patriotyzmu.
Biuro prasowe ZW NSZZ Policjantów w Rzeszowie.