NSZZ Policjantów w Rzeszowie wyróżniony przez Związek Sybiraków

W Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie odbyło się II Wojewódzkie Międzypokoleniowe Spotkanie upamiętniające losy Zesłańców Sybiru deportowanych w latach 1940-1956 na Sybir i do Kazachstanu. Specjalne pamiątkowe wyróżnienie w związku z 95 rocznicą powstania Związku Sybiraków otrzymał Zarząd Wojewódzki Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów w Rzeszowie.

Spotkanie miało przede wszystkim przypomnieć o losach setek tysięcy naszych rodaków, którzy w wyniku zbrodniczych decyzji, zostali zesłani na Sybir i do Kazachstanu. W uroczystości licznie uczestniczyła młodzież, która z dużym zainteresowaniem wysłuchała historii, przypominających ogrom cierpienia, ale również świadectwa niezachwianego ducha polskości, który nawet na moment nie opuszczał zesłańców.

Tragiczne były losy tysięcy, a nawet milionów naszych Rodaków, którzy w wyniku zawirowań historycznych musieli opuścić swój kraj i poza jego granicami budować swoje życie na nowo. Szczególnie okrutne były deportacje polskiej ludności, do których dochodziło w czasie rządów Józefa Stalina. Dyktatora, który prowadził bardzo wyraźną politykę antypolską, starając się wszelkimi sposobami zmniejszyć odsetek Polaków na rządzonych przez siebie terenach. Stosując terror i represje, sprawił, że polska ludność bała się przyznać do swojej narodowości. Jednak Polacy, trwając w wierze swych przodków, nie dali się złamać, pielęgnując polskość we własnych rodzinach i przekazując ją kolejnym pokoleniom wierzyli, że wrócą kiedyś do wolnej i niepodległej Polski. Części z nich się to udało, niektórzy wrócili dopiero po latach. Wielu jednak na zawsze pozostało na „nieludzkiej ziemi” cały czas mając w sercu ukochaną Ojczyznę – powiedziała I wicewojewoda podkarpacki Jolanta Sawicka.

Spotkanie, upamiętniające losy zesłańców deportowanych w latach 1940 – 1956 na Sybir i do Kazachstanu, było również okazją do wręczenia odznaczeń.  Medalami „Pro Patria” zostały udekorowane osoby, które wyróżniły się zasługami się na rzecz Związku Sybiraków, szczególną aktywnością w działalności społecznej i charytatywnej oraz kultywowaniem pamięci o walce o niepodległość Ojczyzny. Specjalny pamiątkowy medal został również wręczony NSZZP, który reprezentował kol. Krzysztof Filip przewodniczący Zarządu Wojewódzkiego oraz kol. Tomasz Woś, wiceprzewodniczący Zarządu Wojewódzkiego.

Ta tragiczna karta w naszej historii powinna być cenna lekcją dla licznie przybyłych na dzisiejszą uroczystość młodych ludzi. Zesłańcy nigdy nie zrezygnowali ze swojej polskości, nie zatracili języka i wciąż są przykładem bohaterstwa dla następnych pokoleń- dodaje Krzysztof Filip.

W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele parlamentarzystów, administracji rządowej i samorządowej oraz służb mundurowych.

Biuro prasowe ZW NSZZP w Rzeszowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *