Niezrozumiała zmiana na szczycie KWP?

We wtorek 19.11.2024 roku opinia publiczna dowiedziała się o planowanej zmianie na stanowisku Komendanta Wojewódzkiego Policji w Rzeszowie. Zgodnie z prasowymi doniesieniami, po niespełna roku dowodzenia garnizonem podkarpackiej Policji, ze stanowiskiem ma się pożegnać insp. Jarosław Tokarczyk. W opinii Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Policjantów w Rzeszowie ta decyzja jest dalece niezrozumiała.

Jarosław Tokarczyk objął stanowisko w marcu tego roku, ale na Podkarpaciu pojawił się już wcześniej, bo w styczniu 2023 roku pełniąc obowiązki Komendanta Wojewódzkiego Policji. Już w pierwszych dniach po objęciu funkcji mieliśmy okazję w dłuższej rozmowie nakreślić bolączki i problemy targające naszym garnizonem. Współpraca między związkiem zawodowym a Komendantem Wojewódzkim Policji w Rzeszowie jest w naszej ocenie przykładem efektywnego dialogu i wzajemnego szacunku, który przyczyniał się do poprawy warunków pracy funkcjonariuszy oraz zwiększenia efektywności działań służb. Wspólne działania obu stron opierały się na zrozumieniu potrzeb i wyzwań, przed którymi stoją zarówno mundurowi, jak i osoby odpowiedzialne za zarządzanie jednostkami policyjnymi.

Związek zawodowy pełni istotną rolę w reprezentowaniu interesów funkcjonariuszy, dbając o ich prawa i godne warunki pracy. Jako przedstawiciele naszego środowiska regularnie uczestniczyliśmy w spotkaniach z Komendantem Wojewódzkim Policji, gdzie omawiano bieżące problemy oraz perspektywy rozwoju służb mundurowych. Tego typu spotkania stanowią doskonałą okazję do wymiany informacji, sugestii i rozwiązywania trudności, z jakimi borykają się funkcjonariusze na co dzień. To korzyść nie tylko dla NSZZ Policjantów, ale również samego Komendanta, który z kolei, dzięki tej współpracy miał możliwość lepszego zrozumienia realiów pracy policjantów, ich potrzeb oraz oczekiwań. Takie podejście sprzyjało budowaniu atmosfery zaufania, co jest niezbędne do efektywnego zarządzania jednostką. Regularny dialog pozwalał na szybkie reagowanie na zgłaszane problemy, jak choćby kwestia wyposażenia, szkoleń, czy też obciążeń związanych z codziennymi obowiązkami służbowymi, wreszcie kwestii zasadniczej czyli uposażeń.

Już na pierwszym spotkaniu zwróciliśmy uwagę na nierównomiernie dzielone i przede wszystkim niskie dodatki służbowe. Komendant, od pierwszego dnia swojego urzędowania, miał świadomość złej sytuacji w naszym garnizonie właśnie w tym obszarze. Popieraliśmy od początku jego pomysł, by w miarę skromnych możliwości finansowych, pod koniec bieżącego roku podnieść dodatki służbowe blisko 85% policjantów na tzw. stanowiskach liniowych. Ta idea wpisuje się bowiem w nasze postulaty o progresji dodatków. Czy te środki są satysfakcjonujące? Oczywiście, że dodatki służbowe wciąż nie spełniają funkcji motywacyjnej, ale ich podniesienie jest krokiem we właściwym kierunku i za to Komendantowi należą się podziękowania.

Przez szereg tych ostatnich miesięcy dzięki współpracy udało się zrealizować dziesiątki konkursów policyjnych, które wyłoniły najlepszych policjantów naszego województwa w różnych obszarach działania Policji. Wspieraliśmy je od początku organizacyjnie i finansowo. Podobnie jak pomysł by w trakcie uroczystości Święta Policji w całym województwie organizować pikniki, które nie tylko integrowały nasze środowisko, ale również pokazywały mieszkańcom naszą codzienną służbę i sprzęt policyjny. Komendant Wojewódzki wspierał również nasz autorski pomysł by przeszkolić blisko 400 policjantów (10% stanu osobowego garnizonu) z zakresu udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy. Ten pierwszy etap został już zrealizowany i mamy nadzieję, że będzie kontynuowany również w kolejnych latach.

Nasze województwo jest rejonem przygranicznym, a ostatnie lata pokazały jak mocno zaangażowane są siły policyjne w bezpieczeństwo granic naszego państwa. Pozytywnie oceniamy starania insp. Jarosława Tokarczyka w zwiększanie stanu etatowego garnizonu. Już wkrótce w Przemyślu będzie stacjonowała Kompania OPP w Rzeszowie, a to przełoży się na poprawę bezpieczeństwa mieszkańców miasta i powiatu przemyskiego i setek tysięcy uchodźców z ogarniętej wojną Ukrainy. Kolejne dziesiątki nowych etatów pojawiły się w innych jednostkach. Więcej policjantów na podkarpackich ulicach to wprost większe bezpieczeństwo nas wszystkich.

Wspólne inicjatywy, takie jak organizacja szkoleń, poprawa warunków pracy czy realizacja projektów mających na celu zwiększenie bezpieczeństwa, są dowodem na to, że współpraca między stronami jest oparta na wzajemnym zaufaniu i dążeniu do wspólnego celu – poprawy efektywności służby i satysfakcji jej członków. Nie ingeruję w prawo Komendanta Głównego Policji do doboru sobie współpracowników, jednak pracę insp. Jarosława Tokarczyka oceniamy pozytywnie i obecna sytuacja jest dla nas niezrozumiała- dodaje Krzysztof Filip, Przewodniczący ZW NSZZ Policjantów w Rzeszowie.

Przykład współpracy między związkiem zawodowym a Komendantem Wojewódzkim Policji w Rzeszowie pokazuje, że dążenie do wspólnych celów, takich jak poprawa jakości pracy służb mundurowych oraz wzrost ich efektywności, nie tylko przyczynia się do poprawy warunków służby, ale również ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo obywateli. Tego rodzaju partnerstwo jest fundamentem zdrowej i skutecznej organizacji, która potrafi reagować na zmieniające się wyzwania, jakie stawia przed nią rzeczywistość.

Biuro prasowe ZW NSZZ Policjantów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *