Poprzedni rok był trudny finansowo. Rekordowo wysoka i rosnąca z miesiąca na miesiąc inflacja dotknęła absolutnie wszystkich- osoby prywatne, przedsiębiorstwa czy wreszcie sektor usług publicznych. Policja problemy finansowe ma od lat, jednak ten ostatni był wyjątkowo trudny i powinien skłaniać do refleksji. 16 marca 2023 roku na ręce Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji wpłynął wniosek Zarządu Głównego o zmianę naliczania kosztów związanych z funkcjonowaniem naszej formacji.
Największym mankamentem budżetu polskiej policji jest jego permanentne niedoszacowanie. Wybuch wojny w Ukrainie i związane z tym nowe zadania pochłaniające setki milionów złotych, szalejąca inflacja przekładająca się na wzrost cen chociażby paliwa szybko stworzyły dziurę w naszym budżecie. Dziura ta niestety przełożyła się na utratę płynności finansowej prawie wszystkich Komend Wojewódzkich Policji, a to już odczuli nie tylko wieloletni kontrahenci zaopatrujący garnizony np. w części eksploatacyjne do floty policyjnych pojazdów, ale również MY szeregowi funkcjonariusze, którym miesiącami zalegano z wypłatą należnych środków finansowych. Na horyzoncie nie widać zmiany filozofii w konstruowaniu policyjnych finansów stąd reakcja Zarządu Głównego.
Naszym zdaniem należy:
- na poziomie konstruowania budżetu Policji należy brać pod uwagę wszystkie zadania min. progresywny charakter uposażeń, inwestycje w infrastrukturę i wyposażenie,
- ujednolicenie źródeł finansowania, które zapewnią płynność finansową przez cały rok budżetowy,