“Mundur na rowerze”-Mundurowi Mundurowym

MNR 2018

W połowie 2017 roku za pośrednictwem strony PMF na Facebooku powstała nieformalna grupa „Mundur na rowerze” zrzeszająca w obecnej chwili obecnej ponad 1623 członków. Grupę tworzą funkcjonariusze wszystkich służb mundurowych w Polsce, którzy cenią sobie jakąkolwiek aktywność fizyczną i dbają o swoje zdrowie.

Dzięki wspólnej pracy oraz zaangażowaniu w 2017 roku udało nam się spontanicznie zorganizować rowerową sztafetę dookoła Polski, której celem było zebranie środków na leczenie naszego kolegi Marcina, Policjanta z Rzeszowa. Razem pokonaliśmy ponad 4000 km, zwiedziliśmy 83 miasta, a udział wzięło 380 mundurowych i cywilów związanych ze służbami. Większość środków pochodziła z darowizn przekazywanych przez uczestników, a także z symbolicznych cegiełek w postaci koszulek, materiałowych bransolet, nalepek czy haftowanych znaków MNR.

Wspólnymi siłami udało nam się zebrać blisko 30 tysięcy złotych, a to jeszcze nie koniec. Na początku 2018 roku zostanie zorganizowana licytacja przedmiotów przekazanych przez organizacje oraz osoby prywatne wspierające „Mundur na rowerze”.

Mundur na rowerze 2018 – Mundurowi Mundurowym

W 2018 roku chcemy zorganizować podobną imprezę jak w ubiegłym roku. Ponownie chcemy wspólnymi siłami przemierzyć Polskę by nieść pomoc naszym kolegom i koleżankom.

Pod koniec 2017 roku Polskę obiegła informacja o wybuchu, który nastąpił w jednym z mieszkań na łódzkich Bałutach. Wezwani do pomocy kobiecie policjanci i strażacy Państwowej Straży Pożarnej weszli do mieszkania poszkodowanej kobiety i udzielili jej pomocy. Jednak w trakcie działań eksplodowała kasetka wypełniona materiałami wybuchowymi poważnie raniąc jednego ze strażaków oraz dwoje policjantów.

st. sierż. Marcin Miniak z Komisariatu Policji V w Łodzi doznał obrażeń ciała w postaci ran szarpanych obu dłoni z obecnością ciał obcych, skutkujących utratą palców I, III i IV lewej dłoni, licznych uszkodzeń ścięgien i więzadeł lewej ręki, poparzenia powiek, uszkodzenia wzroku z penetracją ciał obcych, znaczne uszkodzenie słuchu wymagające rekonstrukcji błony bębenkowej.
asp. sztab. Arkadiusz Dąbrowski – z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 1 w Łodzi, doznał obrażeń ciała w postaci ran obu oczu oraz znacznego uszkodzenia słuchu. Obecnie ważą się losy tego czy Arek będzie w przyszłości widział.

Ranna w zdarzeniu policjantka dochodzi do zdrowia, zrzekła się pomocy na rzecz rannych kolegów, którzy w jej opinii bardziej będą potrzebowali środków pieniężnych.

Grupa „Mundur na rowerze” jednogłośnie podjęła decyzję o zebraniu środków na leczenie i rehabilitację poszkodowanych. Suma zebranych środków po dokładniejszych uzgodnieniach podzielona na obu poszkodowanych po równo.

We współpracy z Fundacją Mała Straż z Łodzi udało się objąć opieką fundacji obu rannych. Na ten cel został uruchomiony rachunek bankowy 29 1020 3408 0000 4002 0405 9309 PKO BP tytuł wpłaty: Mundur na rowerze 2018.

Szczegóły organizacyjne sztafetowego rajdu dookoła Polski „MNR2018 – Mundurowi Mundurowym”

Start akcji odbędzie około 22 maja 2018 roku w Białymstoku (ubiegłorocznej mecie MNR 2017), meta zaś znajdzie się w Łodzi na terenie łódzkiej Manufaktury. Finał wypada na dzień 30 czerwca 2018 r.

 

Przebieg akcji polegał będzie na przekazywaniu sobie przez uczestników trzech bransolet splecionych z linki zwanej paracordem zgodnie ze schematem ustalonym przez grupę w 2017 roku (cztery linki w kolorach czerwonym, niebieskim, zielonym i szarym wplecione w żółty motyw).W trakcie akcji będzie można zakupić koszulki, bransolety, naklejki i inne gadżety, z których będzie przekazywany ustalony % na cel akcji.

Bransoletę można zakupić posiłkując się informacjami na naszej stronie

Sztafeta to akcja typu „od miasta do miasta”, w kolejnych miastach (zmianach) „pałeczkę” otrzymują kolejni uczestnicy. Odcinki trasy mierzą od 10 – 100 km zgodnie z deklaracjami uczestników i możliwościami organizacyjnymi.

W trakcie akcji chcemy zorganizować ogólnopolską zbiórkę krwi dla Regionalnych Centrów Krwiodawstwa (jesteśmy w trakcie uzgodnień szczegółów). Organizujemy motywy graficzne oraz loga mediów (portali rowerowych i branżowych), które wspierają akcję oraz ewentualnych sponsorów.

Akcja akcją ale nie zapominajmy o dzieciach

Akcja Mundur na rowerze poza swoim oczywistym celem jakim jest wsparcie finansowe funkcjonariuszy ma także za zadanie promocję dobrego wizerunku służb mundurowych oraz dbanie o jak najlepsze postrzeganie ich w społeczeństwie. W związku z tym organizatorzy akcji podjęli próbę wsparcia małoletnich pacjentów Centralnego Szpitala Klinicznego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi (ul. Pomorska 251, 92-213 Łódź) Oddziału Pediatrii, Onkologii i Hematologii Dzieci Młodszych. W tym celu organizatorzy akcji za pośrednictwem i wsparciem uczestników akcji, członków nieformalnej grupy Mundur na rowerze oraz zgodą dyrektora Szpitala postanowili przeprowadzić zbiórkę maskotek służb mundurowych, wszelkich innych maskotek oraz książeczek, kolorowanek i różnych artykułów dotyczących służb mundurowych oraz postępowania w sytuacji zagrożenia (w tym udzielania pierwszej pomocy), a następnie przekazać je podopiecznym Szpitala w dniu finału akcji MNR2018 tj. 30 czerwca. Idąc za przysłowiowym ciosem w miarę możliwości technicznych chcielibyśmy aby przedstawiciele służb mundurowych w różnym umundurowaniu odwiedzili chore dzieci będące w tym czasie w szpitalu, a tym samym by sprawili im radość i przekazali wiedzę oraz nadzieję na lepszą przyszłość.

Nam dorosłym, przede wszystkim zdrowym ciężko jest sobie wyobrazić stan kiedy nie możemy być aktywni sportowo. Dlatego uważamy, że musimy dać dzieciom jeden dzień, w którym będą mogły zrobić coś czego prawdopodobnie nigdy więcej nie będą miały okazji zrobić – spotkać tylu funkcjonariuszy ilu mogli spotkać tylko w bajkach, programach telewizyjnych czy opowiadaniach. Marzeniem większości dzieci jest zostać policjantem, strażakiem, żołnierzem czy innym funkcjonariuszem, który niesie pomoc. W tym dniu dajmy im to o czym marzą.

W akcję chcemy zaangażować organizacje typu Związki Zawodowe, Organizację IPA i inne wspierające funkcjonariuszy co pozwoli na poszerzenie horyzontu i zasięgu informacyjnego akcji.

Przejazd odbywał będzie się zgodnie z regulaminem akcji. Uczestnicy zostaną poinformowani o zasadach poruszania się po drogach publicznych w kolumnie rowerowej oraz solo.

Trasa została wyznaczona na podstawie deklaracji uczestników. Szczegóły znajdują się w zakładce MNR2018 → Terminarz MNR2018 na naszej stronie internetowej www.mundurnarowerze.pl Tegoroczna trasa wyniosła ponad 6100 km, a sztafeta przejedzie przez 134 miasta Polski. Zmiany będą następowały przy jednostkach organizacyjnych służb mundurowych w tym Komendach Wojewódzkich (Stołecznej), Powiatowych/Miejskich Policji, Komisariatach i Posterunkach Policji, Jednostkach Ratowniczo Gaśniczych PSP, Komendach Miejskich i Powiatowych PSP, Aresztach Śledczych i Zakładach Karnych, Placówkach Straży Granicznej, a także Urzędach Miast i jednostkach Ochotniczych Straży Pożarnych.

Rekord organizacyjny, który chcemy pobić to 371 uczestników, 85 miast, 4289,11 km.


Poniżej znajdują się przydatne linki, z których można się więcej dowiedzieć odnośnie „Munduru na rowerze”:

www.facebook.com/groups/1969699716644498/ – link do nieformalnej grupy MNR na Facebooku, dzięki wpisaniu się do grupy członkowie są na bieżąco z informacjami organizacyjnymi, które nie są publikowane na stronie www.

www.facebook.com/mundurnarowerze/ – strona grupy na Facebooku

www.mundurnarowerze.pl – oficjalna strona grupy

www.mundurnarowerze.pl/terminarz-mnr-2018/ – terminarz akcji wraz dokładnym przebiegiem trasy.

Kontakt :

mail:mundurnarowerze@gmail.com–informacjadla instytucji i mediów

mail: info.mundurnarowerze@gmail.com – informacja dla uczestników i zainteresowanych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *