MSWiA zapowiada zaostrzenie kar za ataki na funkcjonariuszy służb mundurowych

ilustracja
Podczas konferencji prasowej MSWiA zapowiedziało zaostrzenie kar za ataki na funkcjonariuszy służb mundurowych. Projekt nowelizacji przepisów w tym zakresie ma być gotowy do końca miesiąca.

W konferencji wziął udział premier Mateusz Morawiecki, który powiedział, że należy wzmocnić bezpieczeństwo funkcjonariuszy policji na służbie. Odniósł się w ten sposób do wydarzeń w Pastuchowie na Dolnym Śląsku, gdzie podczas interwencji doszło do ataku na dwoje funkcjonariuszy.

Szef resortu spraw wewnętrznych Mariusz Kamiński powiedział, że zaostrzone zostaną kary za czynną napaść na funkcjonariusza, znieważenie go i naruszanie jego nietykalności.

– Deklaruję, że do końca miesiąca przedstawię panu premierowi projekt nowelizacji przepisów w tym zakresie, podwyższającym kary za te przestępstwa – powiedział. Dodał, że w nowelizacji znajdzie się przepis wprowadzający obligatoryjną dla sądu, w wypadku stwierdzenia przestępstwa, “dodatkowej i dotkliwej kary finansowej, która będzie odstraszać potencjalnych przestępców” – zapowiedział minister Kamiński.

Obecnie za napaść na funkcjonariusza publicznego grozi do 10 lat więzienia.

Minister Kamiński przedstawił również statystyki dotyczące przestępstw przeciwko policjantom, do których doszło w latach 2015-20. Pokazują one, że w tym czasie 20 tys. razy doszło do naruszenia nietykalności cielesnej funkcjonariusza.

Komendant Główny Policji gen.insp. Jarosław Szymczyk podkreślił, że policja cieszy się wysokim zaufaniem społecznym, bo to dzięki tej służbie Polska jest krajem, w którym obywatele mogą czuć się bezpiecznie.

Jak szeroko informowaliśmy na naszej stronie, do napaści na policjantów w Pastuchowie doszło w sobotę. Funkcjonariusze zostali zaatakowani przez dwóch pijanych mężczyzn. Obu zatrzymano wkrótce po zdarzeniu. Grozi im do 10 lat więzienia.

(jp)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *