Morderczy wyścig z udziałem naszych kolegów

W miniony weekend Rzeszów dla sporej grupy sportowców stał się najważniejszym miejscem w Polsce, ale i w Europie. Wszystko za sprawą Pucharu Europy w triathlonie, który do stolicy województwa podkarpackiego ściągnął blisko 800 zawodniczek i zawodników z 26 krajów. W tym morderczym wyścigu wzięło udział dwóch naszych kolegów reprezentujących barwy NSZZ Policjantów- Łukasz Machowski i Jerzy Poszelężny.

Triathlon inaczej trójbój to sport składający się z trzech dyscyplin sportowych – pływania na otwartym akwenie (jezioro, morze itp., czasem etap pływacki odbywa się na basenie), kolarstwa i biegania (te dwa etapy mogą być realizowane na drogach, w górach, na ścieżkach leśnych itp.). Wyścig rozgrywany jest właśnie w takiej kolejności. W trakcie jednego wydarzenia najpierw należy ukończyć część pływacką, następnie przejść do jazdy na rowerze, a rywalizację kończy się biegiem. Pomiędzy poszczególnymi konkurencjami następują krótkie przerwy (wliczane do ostatecznego wyniku zawodnika), w której sportowcy mają czas na przygotowanie się do następnej części wyścigu triathlonowego – zmianę stroju i sprzętu. Historia triathlonu rozpoczęła się w latach 20. XX w we Francji, kiedy to organizowano wyścigi w okolicach Paryża w ramach trzech konkurencji – biegania, kolarstwa i pływania. Jednak za jego faktyczne początki uznaje się 1974 r., kiedy to w San Diego w Stanach Zjednoczonych rozegrano pierwsze zawody triathlonowe Mission Bay Triathlon (24 września). Wówczas do pokonania było 10 km biegania, 8 km jazdy na rowerze i 500 m pływania. Do rywalizacji przystąpiło 46 zawodników. Triathlon został zaprojektowany jako m.in. alternatywa dla ciężkiego treningu biegowego na twardej nawierzchni, a za jego pionierów uważa się Dona Shanahan’a i Jacka Johnstone’a. W Polsce historia triathlonu zaczęła się w 1984 roku wyścigiem na Kiekrzu w Poznaniu. W 1989 roku w Avignon we Francji powstał World Triathlon i odbyły się pierwsze oficjalne Mistrzostwa Świata. Triathlon jest też jednym ze sportów olimpijskich. Pierwszy raz rozegrano go na Igrzyskach Olimpijskich w Sydney w Australii w 2000 roku na dystansach 1,5 km pływanie/40 km jazda na rowerze/10 km biegu. Wyścig kobiet wygrała Szwajcarka Bridgette McMahon, natomiast w rywalizacji mężczyzn triumfował Simon Whitfield z Kanady.

W Rzeszowie oprócz zawodów rangi Pucharu Europy czy Mistrzostw Polski odbyły się również konkurencje dla dzieci oraz amatorów. Dystansów było kilka w tym te najważniejsze, najdłuższe, najbardziej wymagające 1/8 i 1/4 IRONMANA.  Ten ostatni dystans wymaga przepłynięcia 0,95 km, przejechania rowerem 45 km oraz przebiegnięcia 10,55 km. Właśnie w tym najdłuższym wzięli udział nasi zawodnicy i wypadli świetnie! Łukasz Machowski w swojej kategorii wiekowej zajął 9 pozycję, a Jerzy Poszelężny w swojej 8 pozycję. Wielkie gratulacje i czekamy na kolejne udane starty.

Zespół prasowy ZW NSZZ Policjantów w Rzeszowie.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *