Medale im. podkomisarza Policji Andrzeja Struja wręczone.

W dniu wczorajszym tj. 13 lutego w Warszawie 86 funkcjonariuszek i funkcjonariuszy z całej Polski odebrało odznaczenia im. podkomisarza Policji Andrzeja Struja. W uroczystości wziął udział Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Kamiński, Komendant Główny Policji gen. Jarosław Szymczyk, Dyrektor Generalny MSWiA Dariusz Nowak oraz żona zmarłego Andrzeja Struja Anna Struj.

To nie pierwsza uroczystość wręczenia odznaczeń policjantom, którzy w trakcie służby oraz w czasie wolnym narażali swoje życie w celu ratowania innych. W dwóch poprzednich latach odznaczono 210 policjantów w tym z KMP w Przemyślu.

“To dla mnie wielki zaszczyt, że mogę się dzisiaj z wami spotkać i wręczyć medale im. podkomisarza Policji Andrzeja Struja. Był wybitnym polskim policjantem, który zginął w trakcie interwencji poza służbą. Jego postać jest dla nas wszystkich wzorem”

– podkreślił minister podczas uroczystości.

Do wyróżnionych funkcjonariuszy zwrócił się też Komendant Główny Policji gen. Jarosław Szymczyk.

To wielki zaszczyt uścisnąć dłoń niezwykłym ludziom, którzy noszą policyjne mundury. Nie wahaliście się nawet przez moment, kiedy zagrożone było ludzkie życie. Nie bacząc na płomienie, kłęby dymu, lodowatą wodę czy wysokość. Dziękuję, za waszą niezwykłą postawę

– powiedział.

Podczas uroczystości zaprezentowano historie interwencji policyjnych, w ramach których policjanci, z narażeniem zdrowia i życia, ratowali innych. Medal im. podkomisarza Policji Andrzeja Struja odebrali dziś m.in.: mł. asp. Agata Haluch–Willmann – dzielnicowy Zespołu Dzielnicowych Komisariatu Policji w Jasienicy Komendy Miejskiej Policji w Bielsku-Białej, która wyciągnęła ze studzienki kanalizacyjnej trzyletniego chłopca. Odznaczeni zostali także st. asp. Łukasz Zbawicki i asp. Karol Barczak – dzielnicowi Zespołu Prewencji Komisariatu Policji w Kruszwicy Komendy Powiatowej Policji w Inowrocławiu. Funkcjonariusze wyprowadzili trójkę dzieci z płonącej kamienicy. Natomiast mł. asp. Andrzej Bobel – kontroler ruchu drogowego Referatu I Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Lublinie w czasie wolnym od służby, wspólnie z kolegą uratował dwóch chłopców, którzy wpadli do rzeki.

Zdjęcia z gov.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *