Lubaczowskie obchody Święta Policji

W w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej im. Krzysztofa Komedy w Lubaczowie, w setną rocznicę utworzenia Policji Państwowej, odbyła się uroczysta zbiórka z okazji Święta Policji. Rozkazy o mianowaniu wręczyli policjantom I Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Rzeszowie insp. Zbigniew Sowa, Komendant Powiatowy Policji w Lubaczowie podinsp. Grzegorz Błaszczyk oraz minister Anna Schmidt-Rodziewicz. Podczas uroczystego apelu akty mianowania na wyższe stopnie służbowe odebrało 38 funkcjonariuszy.

Tegoroczne uroczystości były dla lubaczowskiej jednostki szczególne, ponieważ zbiegły się z 100. rocznicą powołania Policji Państwowej. W uroczystościach udział wzięli zaproszeni goście: I Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Rzeszowie insp. Zbigniew Sowa, minister Anna Schmidt-Rodziewicz Sekretarz Stanu Kancelarii Rady Ministrów, Marcin Malinowski – reprezentujący senatora RP Mieczysława Golbę, Teresa Pamuła Wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa Podkarpackiego, Starosta Lubaczowski Zenon Swatek oraz przedstawiciele służb mundurowych, burmistrzowie i wójtowie gmin z terenu powiatu lubaczowskiego, jak też byli komendanci komendy w Lubaczowie.

Obchody Święta Policji rozpoczęły się 24 lipca uroczystą mszą świętą w intencji policjantów oraz pracowników cywilnych Policji, którą w Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej odprawił dziekan Andrzej Stopyra.

Dalszą część obchodów zorganizowano 25 lipca w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej im. Krzysztofa Komedy w Lubaczowie, gdzie odbył się uroczysty apel z udziałem zaproszonych gości. Zgromadzonych przywitał komendant podinsp. Grzegorz Błaszczyk, który w swoim przemówieniu podziękował obecnej na uroczystości minister za przychylność dla służb mundurowych i wprowadzenie ustawy modernizacyjnej, dzięki której lubaczowska Policja otrzymała pieniądze na dwie, niemalże równoczesne inwestycje, których wartość szacowana jest na ponad 9 mln zł. Jeszcze w tym roku po wielu latach starań zostanie oddany do użytku generalnie wyremontowany komisariat w Oleszycach, jak też rozpoczął się generalny remont budynku komendy w Lubaczowie.

Akty mianowania lubaczowskim policjantom wręczyli I Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Rzeszowie insp. Zbigniew Sowa, Komendant Powiatowy Policji w Lubaczowie podinsp. Grzegorz Błaszczyk oraz minister Anna Schmidt-Rodziewicz.

W tym roku 38 policjantów zostało mianowanych na wyższe stopnie policyjne.

w korpusie oficerów młodszych Policji – 4 policjantów
w korpusie aspirantów – 16 policjantów
w korpusie podoficerów – 15 policjantów
w korpusie szeregowych – 3 policjantów

Przedstawiciele Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów w Rzeszowie i w Lubaczowie wręczyli Krzyże Niepodległości oraz medale okolicznościowe z okazji 100. rocznicy powstania Policji Państwowej zasłużonym policjantom i przedstawicielom instytucji.

Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów w Rzeszowie reprezentował Wiceprzewodniczący asp. sztab. Mieczysław Klimek.

Po nominacjach nastąpiły okolicznościowe przemówienia zaproszonych gości. Minister Anna Schmidt-Rodziewicz w swoim wystąpieniu mówiła:” Polski policjant służy i musi służyć przede wszystkim nie władzy, a obywatelom, chroniąc wolności obywatelskie”. Wszyscy przemawiający gratulowali policjantom awansów na wyższe stopnie służbowe i życzyli im dalszych sukcesów zawodowych.

Na zakończenie zaproszeni goście otrzymali pamiątkowe odznaki podkarpackiej Policji wydane w 100-lecie powołania Policji Państwowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *