Kto ryzykuje zdrowiem i życiem funkcjonariuszy na granicy?

Według zgodnej opinii wszystkich sił politycznych, specjalistów i mediów na polsko- białoruskiej granicy mamy do czynienia z jedną z form wojny- hybrydową i/lub asymetryczną. Te nazwy są ostatnio odmieniane na wszystkie możliwe przypadki. Samo słowo wojna w naszym słowniku kojarzy się z najgorszymi wspomnieniami, dla większości z nas przekazywanymi od dziadków lub rodziców. Od 24 lutego 2022 roku do Polski wciąż płynie masa uchodźców z Ukrainy. To wszystko dzieje się obok nas. Mamy prawo wymagać od Państwa by w chwili próby, bezprecedensowego ataku na integralność naszej granicy stanęło na wysokości zadania. Mamy odpowiednie służby, mamy procedury, czy zachowujemy jednak zdrowy rozsądek w ich użyciu?

Całą Polskę elektryzuje sytuacja na granicy polsko- białoruskiej. Martwimy się jako obywatele, część z nas martwi się podwójnie z uwagi na wyjazd naszych synów, córek, mężów, żon, kuzynów, kuzynek, sąsiadów… Pojechali tam z różnych służb. Teraz na plan dalszy schodzi pytanie czy Policja jest tą najważniejszą, która ma przechylić szalę naszego bezpieczeństwa na granicy. Na pierwszy plan wysuwa się pytanie o bezpieczeństwo kilkuset policjantek i policjantów po tym jak  na oficjalnym portalu podlaskiej Policji zobaczyliśmy zdjęcie rozbrojonych funkcjonariuszy!!!

Policjanci zostali wysłani na granicę tuż po tragicznym w skutkach ataku na polskiego żołnierza, który wciąż walczy o swoje życie. Politycy prześcigali się w pomysłach jak zapobiec tego typu zdarzeniom. Padł oczywiście pomysł kolejnego wzmocnienia granicy Polską Policją. Będziemy to powtarzać do skutku- damy radę i na granicy. Dzisiaj jednak warto zadać publiczne pytanie, kto wydał polecenie, by na tak niebezpiecznym odcinku naszej granicy- gdzie toczy się wojna hybrydowa- wysyłać policjantów bez broni służbowej?

Jako NSZZ Policjantów staliśmy, stoimy  stać będziemy za bezpieczeństwem naszych koleżanek i kolegów. Rozbrojenie naszych funkcjonariuszy jest nie tylko głupie, ale wręcz niebezpieczne i może pociągnąć za sobą tragiczne skutki. Zadaniem osób decyzyjnych na miejscu jest w pierwszej kolejności zapewnienie bezpieczeństwa swoim podwładnym! Działamy zawsze w oparciu o przepisy a te w tej sytuacji są jasne:

§ 9. 1. Policjant umundurowany podczas pełnienia służby ma obowiązek nosić broń palną krótką wraz z przydzieloną amunicją w futerale lub kaburze umieszczonych na pasie głównym, w futerale udowym lub kamizelce na oporządzenie, w sposób zapewniający sprawne i szybkie jej dobycie oraz bezpieczne przenoszenie.- ZARZĄDZENIE NR 24 KOMENDANTA GŁÓWNEGO POLICJI z dnia 21 lipca 2015 r. w sprawie szczegółowych zasad przyznawania i użytkowania broni palnej przez policjantów.

Skoro sytuacja wymaga podejmowania bezprecedensowych kroków, olbrzymich nakładów finansowych, szybkich decyzji politycznych to może ktoś wreszcie sobie uświadomi, że najważniejszym elementem w tej całej układance jest CZŁOWIEK. Naszym obowiązkiem jest zapewnienie mu wszelkich instrumentów do wypełnienia powierzonego zadania i maksymalne zabezpieczenie przed skutkami działania drugiej trony. Bezbronny Policjant nie powinien być wizytówką naszego Państwa!

Zespół prasowy ZW NSZZ Policjantów w Rzeszowie

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *