„Kręci mnie bezpieczeństwo na stoku” Strzyżów 2018 r.

Ruszyła kampania pn. „Kręci mnie bezpieczeństwo na stoku”, której celem jest promowanie odpowiedzialnych postaw narciarzy i snowboardzistów, poszerzenie wiedzy na temat odpowiedzialności prawnej związanej z naruszaniem przepisów obowiązujących na stokach oraz upowszechnianie Dekalogu Reguł Międzynarodowej Federacji Narciarskiej.

W ramach kampanii Komenda Główna Policji ogłosiła konkurs plastyczny pn. “Stok nie jest dla bałwanów”. dla dzieci urodzonych w 2002 roku lub później, polegający na zilustrowaniu dowolną techniką rysunkową lub malarską dekalogu reguł międzynarodowej federacji narciarskiej (FIS). Prace, wraz z kartą zgłoszenia dostępną na stronie internetowej policji, należy przesłać do KGP do dnia 20 lutego 2018 r. Szczegóły dotyczące konkursu znajdują się na stronie internetowej.

W ramach tego przedsięwzięcia funkcjonariusz z Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie asp. szt. Stanisław Filipek oraz funkcjonariusze strzyżowskiej komendy przygotował materiały informacyjne dla narciarzy. W działaniach uczestniczył asp. szt. Mieczysław Klimek– V-ce Przewodniczący ZW NSZZP w Rzeszowie, pod patronatem którego przeprowadzone zostały działania.

Organizatorem z ramienia Komendy Powiatowej Policji w Strzyżowie byli Przewodniczący Zarządu Terenowego NSZZ Policjantów  asp. sztab.Artur Nieroda,  rzecznik prasowy podkom. Katarzyna Kosturek,asp. sztab. Piotr Niemiec Specjalista d/s Nieletnich.

Kierownictwo KPP Stryżów reprezentowali Z-ca Komendanta Powiatowego Policji podinsp. Witold Urban, Naczelnik Wydziału Prewencji i Ruchu Drogowego nadkom. Wojciech Twaróg.

Podczas konkursów wręczone zostały nagrody rzeczowe, w tym m.in. kaski narciarskie, akcesoria narciarskie i rowerowe, które zostały zakupione przez Zarząd Wojewódzki Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów w Rzeszowie oraz ze środków Programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań „Razem bezpieczniej” im. Władysława Stasiaka na lata 2016 i 2017 i przekazane przez MSWiA na potrzeby kampanii oraz inne drobne upominki.

Uczestnikom aktywnego wypoczynku wręczano na stoku w Strzyżowie (zarówno dorosłym jak i dzieciom) kieszonkowe informatory, w których znajduje się m.in. Dekalog Reguł Międzynarodowej Federacji Narciarskiej oraz numery telefonów ratunkowych. W akcji wzięły udział dzieci przebywające na półkolonii zorganizowanej przez Centrum Sportu Turystyki i Rekreacji w Strzyżowie.

Policjanci w toku służby będą patrolować okolice stoków, drogi dojazdowe i parkingi. Podstawowym zadaniem funkcjonariuszy na stokach narciarskich jest działanie prewencyjne, mające wpływ na bezpieczeństwo na zorganizowanych miejscach wypoczynku. Policjanci przede wszystkim pilnują porządku oraz reagują na niebezpieczne i niezgodne z prawem zachowania na nartach, ale mają też prawo m. in.: legitymować, pouczać, a w skrajnych sytuacjach ukarać osoby nieodpowiedzialne.

Funkcjonariusze będą przypominać też osobom wypoczywającym o obowiązku jazdy w kasku do 16 roku życia oraz i o bezwzględnym zakazie uprawiania narciarstwa lub snowboardingu w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środków odurzających.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *